Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkoły specjalnie pod lupą NIK

Szkoły specjalnie pod lupą NIK fotolia.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę szkół specjalnych. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że nie we wszystkich placówkach właściwie przebiega proces kształcenia i nie wszędzie zapewnione są odpowiednie warunki do nauki. W 11 szkołach z 12 kontrolowanych stwierdzono, co najmniej jedną nieprawidłowość dotyczącą organizacji nauczania, warunków lokalowych, wyposażenia sal lekcyjnych, bezpieczeństwa lub higieny. W ubiegłym roku szkolnym - 2019/2020 w szkołach specjalnych uczyło się prawie 69 tys. uczniów czyli 39% uczniów, którzy posiadali orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia.

Pozytywnie ocenione zostało, według NIK stabilne finansowanie szkół specjalnych. Od stycznia 2017 r. do czerwca 2020 r., na ich funkcjonowanie resort przeznaczył 10 mln zł z części oświatowej budżetu państwa.

W latach 2016-2020 spośród szkół ponadpodstawowych uczniowie najczęściej wybierali te, które kształcą w zawodach. Uczyło się tam od nieco ponad 10,5 tys. do niemal 13 tys. uczniów. Głównie wybierali zawody związane z gastronomią i hotelarstwem.

Kontrola NIK pokazała, że choć w badanym okresie samorządy nie dysponowały pełną ofertą edukacyjną - dla uczniów z każdym rodzajem niepełnosprawności i w każdym preferowanym przez nich zawodzie - to wszystkim posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego starostowie zapewniali miejsce w odpowiednich szkołach, także tych nie prowadzonych przez te samorządy.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj: www.nik.gov.pl/aktualnosci

Pt., 29 St. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Iwona
0 # Iwona 2021-02-02 10:56
Czy ktoś z odbiorców raportu zastanowił się nad tym,że został opracowany na podstawie kontroli 12 szkół specjalnych, a jest ich w Polsce ok 1600 (zgodnie z GUS). Jakaż to jest reprezentatywna próba???? NIK powinien sie wstydzić publikować taki materiał.
| | |