Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsze omówienie modelu "Edukacja dla wszystkich" podczas Zespołu ds. Edukacji

Pierwsze omówienie modelu fotolia.pl

Podczas Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST rozpatrzono wniosek Związku Powiatów Polskich dotyczący omówienia założeń modelu „Edukacja dla wszystkich".

Przedstawicielki MEN poinformowały, że prace są na wstępnym etapie, trwa opracowywanie projektu założeń zmian legislacyjnych i pre-konsultacje (spotkania online z kuratorami, przedstawicielami przedszkoli i szkół).

Wiceminister Marzena Machałek poinformowała, że w trakcie pracy model ewoluuje, trzeba dopracować wiele kwestii, np. reformę orzecznictwa (trwają uzgodnienia z NFZ, a także resortami rodziny i zdrowia); ważne jest też zapewnienie dobrego finansowania dzieci z problemami zdrowotnymi czy edukacyjnymi. Trzeba uporządkować i skoordynować wiele działań, które już są podejmowane, by objąć nimi jak największą liczbę dzieci i wzmocnić rodziny w opiece nad dzieckiem. Prawdopodobnie w tym roku uda się przygotować założenia projektu „edukacji dla wszystkich”, a potem projekt ustawy, która będzie rzetelnie skonsultowana ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami. Najlepiej by było, gdyby ustawa powstała do końca br., bo to dałoby rok na przygotowanie do wdrożenia. Na razie jest jednak zbyt wiele niewiadomych.

Ponieważ resort edukacji nie był w stanie udzielić szczegółowej odpowiedzi na uwagi i pytania ZPP do modelu, ustalono, że kwestia ta powróci na Zespół w marcu br., kiedy będzie znanych już więcej konkretów dotyczących modelu. Do tego czasu Strona Samorządowa przekaże dalsze pytania, uwagi i wnioski do modelu „Edukacji dla wszystkich”. Cykliczne spotkania przed wypracowaniem założeń projektu ustawy mają ułatwić późniejsze prace związane z opiniowaniem projektu.

Pt., 22 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka