26 listopada br. Związek Powiatów Polskich zorganizował spotkanie dotyczące funkcjonowania domów wczasów dziecięcych.
Pretekstem do rozmów stały się projekty rozporządzeń przygotowane przez resort edukacji, o których pisaliśmy tutaj oraz tutaj.
Uczestnikami spotkania byli starostowie powiatów będących organami prowadzącymi domy wczasów dziecięcych, dyrektorzy/kierownicy/naczelnicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za oświatę, a także dyrektorowie domów wczasów dziecięcych. W systemie oświaty funkcjonuje 18 publicznych domów wczasów dziecięcych.
Na wstępie spotkania omówione zostały założenia przedmiotowych projektów. Natomiast w dalszej części odbyła się dyskusja. Do głównych obszarów co do których stwierdzono, że wymagają interwencji i wypracowania zmian zaliczono: zaproponowaną przez MEN definicję wychowanka oraz zaproponowane wyłączenia z tej definicji, minimalną długość pobytu w DWD, termin wejścia w życie projektowanych rozwiązań. Zasadniczą kwestią okazała się także analiza bieżących przepisów prawa w zakresie funkcjonowania DWD i jednoznacznego określenia celu tych placówek w systemie oświaty, tak aby nie zostały sprowadzone jedynie do roli szkoły – a takie skutki niosą propozycje MEN.
Uczestnicy spotkania podzielili się bogatym doświadczeniem w zakresie bieżącej pracy domów wczasów dziecięcych, co jednoznacznie wskazuje na istotny charakter tego typu placówek.
Zebrane podczas spotkania uwagi, przedstawione przykłady praktyczne i powoływana argumentacja staną się dla Związku Powiatów Polskich podstawą konstruowania dalszych postulatów w trakcie prac legislacyjnych nad zaproponowanymi przez MEN rozwiązaniami.
Związek Powiatów Polskich, podczas spotkania reprezentowali: Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura ZPP oraz Katarzyna Liszka-Michałka, ekspert Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura ZPP.