Wyłoniono zwycięzców 13 edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Prezentujemy listę zwycięzców.
Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowane przez Muzeum Historii Polski, jest jedynym tego typu przedsięwzięciem, w którym zwycięzców wybierają zarówno jurorzy-eksperci, jak i internauci. Jurorzy to historycy, historycy sztuki, muzealnicy, edukatorzy, dziennikarze z różnych ośrodków, którzy oceniają wszystkie zgłoszone projekty i wybierają spośród nich 15 propozycji. Na finałową piętnastkę swoje głosy oddają internauci i to oni decydują, który z projektów zwycięży.
Kategoria WYDARZENIE
W kategorii zwyciężyły „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego”, zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
- Otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów)
- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)
- „Rok Wazowski 2019” w Zamku Królewski w Warszawie - Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum)
- „Zawołani po Imieniu” – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
Kategoria WYSTAWA
Zwycięzcą w kategorii została ekspozycja „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, zrealizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w związku z inauguracją działalności berlińskiego oddziału Instytutu. Berlińska ekspozycja prezentowała nie tylko słynne raporty Pileckiego, ale także unikatowe obiekty, takie jak maszyna szyfrująca Enigma czy fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie.
- „Dzieje złotego” (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka)
- „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)
- „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)
- „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach” (Muzeum Zamkowe w Malborku)
Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA
W kategorii nagrodzona została strona internetowa Powstańcy Śląscy, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.
- Box „100 na 100” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
- Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau” (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość")
- „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)
- „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”. Nowa platforma cyfrowa zbiory.mnk.pl (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Źródło: gov.pl