Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wakacje w muzeum

Wakacje w muzeum fotolia.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło wyjątkową mapę muzeów, wystaw i innych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w ramach rodzinnego poznawania Polski. Pełna lista atrakcji dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo przygotowało propozycje w podziale na pięć regionów:

  • Wschód - województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie
  • Zachód – zachodniopomorskie, lubuskie, i dolnośląskie
  • Północ – warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie
  • Południe – śląskie, małopolskie i opolskie
  • Centrum – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie

Muzeum Lubelskie w Lublinie zaprasza na archeolokacje, czyli poszukiwanie zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych. Inną propozycją jest wyjątkowa kolekcja pojazdów konnych znajdująca się w Muzeum-Zamku w Łańcucie – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

„Bajkowe poranki” przygotowane przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to gratka dla najmłodszych – oglądanie starych bajek w sali kinowej połączone jest z warsztatami. Po „Bajkowych porankach” można się wybrać na grę terenową „Trzy po trzy” zorganizowaną przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Pod kodami QR znajdziecie zadania, intelektualne wyzwania, a nawet małe prowokacje artystyczne dotyczące dzieł znajdujących się w muzealnych zbiorach.

Będąc na Północy warto zwiedzić jeden z najwspanialszych zamków średniowiecznej Europy, obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku. Rodzice z dziećmi mogą przeżyć przygodę ze specjalną audiowycieczką. To fabularna, dźwiękowa relacja z dni po bitwie pod Grunwaldem połączona ze zwiedzaniem zamkowych pomieszczeń. W latach jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcamy też do odwiedzenia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Jeśli chcecie poznać odległą i często niezrozumiałą kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni udajcie się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie. Muzeum Manggha to jedyna państwowa instytucja popularyzującą kulturę japońską w Polsce. Wystarczy zaledwie pół godziny jazdy samochodem, by z Krakowa przenieść się do Wieliczki, gdzie warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. Letnia wizyta z rodziną w Wieliczce nie musi tylko ograniczać się do odwiedzin we wspaniałej, głębokiej na ponad 100 metrów kopalni soli. Kolejna muzealna ekspozycja to średniowieczny Zamek Żupny – historyczna siedziba zarządu kopalni.

Pełną listę atrakcji można znaleźć tutaj.

Śr., 22 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek