Wzorem rozwiązania przewidzianego w art. 30c ustawy – Prawo oświatowe, a które to przewiduje delegację ustawową dla ministra edukacji narodowej do wydania rozporządzenia w sprawie wyłączenia stosowania niektórych przepisów w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty analogiczne rozwiązanie zawarto także w ustawie o systemie informacji oświatowej.
Zgodnie z art. 48 ustawy uchwalonej przez Sejm 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 330, 16 kwietnia br. stanowisko do ustawy przedłożył Senat) do ustawy o systemie informacji oświatowej dodano art. 6a który stanowi, że w przypadku czasowego ograniczenia lub czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części na podstawie art. 30b ustawy – Prawo oświatowe minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może wyłączyć stosowanie niektórych przepisów ustawy o SIO w odniesieniu do wszystkich lub niektórych jednostek systemu oświaty, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30b ustawy – Prawo oświatowe, w szczególności w zakresie terminów i sposobu przekazywania danych do bazy danych SIO, a także wprowadzić w tym zakresie odrębne unormowania, tak aby zapewnić prawidłowość i kompletność danych systemu informacji oświatowej.
Zapewne więc możemy spodziewać się, że minister edukacji narodowej skorzysta ze swej kompetencji i rozporządzeniem wprowadzi zmiany także w ustawie o systemie informacji oświatowej.