Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z gminy do powiatu. Szkoła tak, zadanie nie

Z gminy do powiatu. Szkoła tak, zadanie nie fotolia.pl

Gmina nie może powierzyć powiatowi zadania publicznego w zakresie oświaty i wychowania. Porozumienie jst może dotyczyć tylko upoważnienia do prowadzenia szkoły czy placówki, a nie przekazania zadania własnego.

Za Serwisem Samorządowym PAP publikujemy omówienie rozstrzygnięcia wojewody podlaskiego, który stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Sztabin w sprawie powierzenia przez tę gminę Powiatowi Ełckiemu zadania, polegającego na zapewnieniu warunków do spełniania obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci z terenu Gminy Sztabin posiadające orzeczenie o potrzebie kszałcenia specjalnego.

Rada Gminy Sztabin w podstawie prawnej kwestionowanej uchwały przywołała art. 5 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty stanowiący, iż jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły i placówki, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych, po zawarciu porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest zadaniem własnym.

W ocenie organu nadzoru porozumienie takie nie przekazuje jednak w całości zadania w zakresie oświaty, a jedynie prowadzenie danej szkoły.

Wojewoda podziela argumentację przytoczoną w wyroku z dnia 21 stycznia 2010 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I OSK 1140/09), iż „przepis art. 5 ust. 5b omawianej ustawy stwarza prawną możliwość zakładania i prowadzenia szkoły i placówki przez jednostkę samorządu terytorialnego mimo tego, że nie należy to do jej zadań własnych. Z regulacji tej nie wynika, aby możliwość założenia i prowadzenia szkoły czy placówki przez jednostkę samorządu terytorialnego wiązała się z przekazaniem tej jednostce zadania własnego w tym zakresie".

Zdaniem NSA porozumienie, o którym mowa w art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty nie odnosi się do zadań publicznych ze sfery działalności oświatowej, lecz do konkretnej szkoły czy placówki. „Możliwe jest założenie i prowadzenie szkoły bądź placówki przez powiat spoza zakresu obowiązkowych zadań publicznych tej jednostki samorządu terytorialnego bez konieczności przekazania przez gminę zadania własnego w tym zakresie" - wskazuje NSA w wyroku.

Jak podkreśla, „czym innym jest realizacja obowiązku wynikającego z zadania własnego gminy, a czym innym możliwość założenia i prowadzenia przez powiat szkoły i placówki spoza zakresu publicznych zadań własnych". Ustawodawca tej możliwości nie wiąże z przekazaniem zadania, lecz z porozumieniem co do założenia i prowadzenia określonej szkoły czy placówki.

Sob., 22 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun