Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w szkolnictwie zawodowym czekają na podpis prezydenta

Zmiany w szkolnictwie zawodowym czekają na podpis prezydenta fotolia.pl

Pisaliśmy niedawno o nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wprowadzającej zmiany w szkolnictwie zawodowym. 19 sierpnia sejm przyjął senackie poprawki do projektu.

Przypominamy pokrótce główne zmiany, wprowadzone tą ustawą. Ułatwione będzie nie tylko uzyskiwanie wykształcenia zawodowego, ale także uzupełnianie kwalifikacji i zdobywanie nowego zawodu. Nowelizacja wprowadza zapisy o zdobywaniu konkretnych kwalifikacji wymaganych w zawodach. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, lecz na różnych jej etapach. W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie jednej kwalifikacji uczeń będzie uzyskiwał świadectwo zdobycia tej kwalifikacji, a po zdaniu wszystkich kwalifikacji wymaganych w danym zawodzie otrzyma dyplom.

Ustawa przewiduje, że nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych (podobnie jak to jest w liceach ogólnokształcących) będzie powiązana z nauką w gimnazjach - treści tam rozpoczęte będą kontynuowane w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej klasie liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie poznają te same treści, ponieważ na tym etapie edukacji będzie ich obowiązywać ta sama podstawa programowa. Dzięki temu absolwenci zreformowanych zasadniczych szkół zawodowych będą mogli kontynuować naukę np. w liceach ogólnokształcących dla dorosłych od razu od drugiej klasy tego liceum.

Znowelizowana ustawa umożliwia łączenie szkół zawodowych w centra kształcenia zawodowego i ustawicznego. Ponadto w systemie szkolnictwa przestaną istnieć licea uzupełniające, technika uzupełniające oraz licea profilowane (będą one stopniowo wygaszane, ponieważ wstrzymany zostanie nabór do nich).

Jeśli prezydent podpisze nowelizację, jej przepisy wejdą w życie 1 września 2012 r., kiedy do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, w tym techników i zasadniczych szkół zawodowych, trafi pierwszy rocznik obecnych gimnazjalistów, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową.

Źródło: men.gov.pl

Pt., 26 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun