Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fortepianmistrzostwo może stać się nową specjalnością szkolnictwa artystycznego

Fortepianmistrzostwo może stać się nową specjalnością szkolnictwa artystycznego fotolia.pl

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano zmodyfikowany tekst projektu zmiany rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego. Projekt przewiduje zmiany w obszarze nauczania w zawodzie muzyka oraz plastyka.

Zmiany w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 kwietnia 2019 r. dotyczą dwóch zawodów. Te odnoszące się do muzyków wynikają ze społecznej inicjatywy, która ma na celu włączenie w system szkolnictwa artystycznego nauki budowy i konserwacji instrumentów klawiszowych - przede wszystkim fortepianów. Wejście w życie rozporządzenia w części odnoszącej się do zawodu muzyka ma bowiem odpowiadać na rosnące potrzeby kształcenia nowych kadr.

W odpowiedzi na zgłoszone przez środowiska naukowe i rzemieślnicze potrzeby, do wykazu specjalności ujętych w tabeli - załączniku do rozporządzenia - dołączone zostanie fortepianmistrzostwo. W ramach tej ogólnej specjalności, wyodrębnione zostaną natomiast dwie specjalizacje, tj. budowa i renowacja fortepianów, a także strojenie i korekta fortepianów. Pierwsza z wymienionych specjalizacji ma służyć przekazaniu wiedzy w zakresie budowy instrumentów od podstaw, a także prowadzenia renowacji i prac konserwatorskich o bardzo wysokim stopniu zaawansowania. Druga specjalizacja obejmuje natomiast bieżącą obsługę i serwisowanie fortepianów i pianin, w tym ich strojenie - umiejętność niezwykle pożądaną przez rozmaite instytucje kultury.

Bardziej ogólna modyfikacja dotyczyć ma zawodu plastyka. Projekt nie przewiduje w tym zakresie żadnych zmian w ramowym planie nauczania ani sposobie prowadzenia zajęć, lecz wiąże się z korektą natury językowej. Nazwa specjalności "jubilerstwo" ma bowiem zostać zmieniona na "złotnictwo". Według stanowiska przedstawionego przez przedstawiciela świata nauki, właśnie pojęcie "złotnictwa" jest pojęciem bardziej adekwatnym w odniesieniu do podstaw programowych obowiązujących w szkołach artystycznych. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w specjalizacji o nazwie "jubilerstwo" mieliby kontynuować ją w niezmienionym kształcie, tyle że pod inną nazwą.

Aktualnie trwa opiniowanie projektu. Jego omówienie powinno zostać ujęte w porządku obrad najbliższego posiedzenia Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST, przewidzianego na 22 stycznia br. (środę).

Źródło: RCL

Czw., 16 St. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch