Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieudostępnienie danych rodziny zastępczej nie podlega kontroli sądu administracyjnego

Nieudostępnienie danych rodziny zastępczej nie podlega kontroli sądu administracyjnego fotolia.pl

WSA: Sądy administracyjne nie orzekają w sprawie udostępniania danych osobowych rodzin zastępczych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu swoim postanowieniem zajął stanowisko wobec często spotykanych skarg na bezczynność organu, jako bezzasadnie wstrzymującego się od wykonania czynności żądanej przez wnioskodawcę i znajdującej uzasadnienie w przepisach prawa. Co ważne, brak aktywności organu nie zawsze podlega jednak kontroli sądu. Co więcej - czynność, której wykonania chce skarżący, bywa pozbawiona podstaw uzasadniających wystąpienie ze skargą.

W opisywanej sytuacji, skarżący zażądał od organu (starosty powiatu) informacji w przedmiocie danych adresowych rodziny zastępczej, do której trafiło konkretne dziecko. Organ ten udzielił jednak odpowiedzi, z której wynikało, że udostępnienie tej informacji nie nastąpi, ponieważ adres rodziny podlega ochronie. W dalszej kolejności, Sąd odrzucił skargę wynikającą z takiej reakcji organu I instancji. Uzasadniając swoje postanowienie, wskazał na treść art. 3 § 2 pkt 8 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z którego wynika sądowa właściwość do orzekania w sprawie skarg na bezczynność tylko w przypadkach określonych w pkt 1-4 tego przepisu. Oznacza to, że potrzebne do uznania działania organu za bezczynność jest nie tylko samo niewykonanie określonej czynności, ale także niewydanie decyzji, postanowienia czy innego aktu, do czego ten organ miałby być zobowiązany. Tymczasem, jak zauważył Sąd, w tej sprawie nie istniał żaden obowiązek organu do wydania aktu tj. wspomniane powyżej.

Co więcej, w drodze analizy przepisów ustaw odnoszących się do problematyki pieczy zastępczej, nie znaleziono przepisów, które uzasadniałyby sądową kontrolę bezczynności w takich sprawach. Przepisy stanowiące o udostępnianiu znajdujących się w odpowiednich rejestrach danych rodzin zastępczych (tj. zawarte w art. 38e ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), mówią o udostępnianiu ich tylko określonym podmiotom (a nie każdemu wnioskodawcy), a ponadto - nie poddają czynności z tego zakresu kontroli sądowej.

Postanowienie WSA we Wrocławiu z 15 stycznia 2025 r. (sygn. IV SAB/Wr 885/24)

Źródło: CBOSA 

Czw., 6 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch