Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Religia w przedszkolu - MEN odpowiada

Religia w przedszkolu - MEN odpowiada fotolia.pl

Specyfika zajęć z religii uzasadnia prawo rodziców dzieci do bezpłatnego nauczania - odpowiada MEN na pytanie Czytelniczki.

Gmina, ustalając wysokość opłat za świadczenia w przedszkolach, nie może domagać się od rodziców dzieci odpłatności za naukę religii bez uwzględnienia szczególnego charakteru prowadzonych zajęć - pisze dalej MEN.

Poniżej publikujemy pytanie zadane przez Czytelniczkę przy pomocy naszego formularza oraz odpowiedź MEN w całości.

Teresa: W publicznych przedszkolach organizuje się w ramach planu zajęć przedszkolnych naukę religii na życzenie rodziców. Uchwały Rady Gminy Miasta w sprawie odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu ustalają bezpłatną realizację 5 godzin podstawy programowej (w ramach której nie ma religii), pozostałe godziny zajęć w przedszkolu są płatne przez rodziców zgodnie z zapisami w uchwałach samorządowych. Pytanie, jak w takiej sytuacji realizować naukę religii. Co z zatrudnieniem i wynagrodzeniem katechety?.

Stanowisko MEN: „Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, Państwo zagwarantowało w art. 12 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318), że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę  religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych. Prawo rodziców do zapewnienia ich dzieciom wychowania religijnego zgodnego z ich przekonaniami jest zagwarantowane również przepisami art. 53 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Specyfika organizowania zajęć z religii, które podobnie jak zajęcia realizowane w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego mają charakter dydaktyczno-wychowawczy, wynika z odrębnych regulacji prawnych.

Religia w przedszkolu (oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej) organizowana jest na mocy art. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.).

Przepisy te stanowią, że zajęcia z religii odbywają się na życzenie rodziców, przy czym w ich zorganizowanie zaangażowane są dwa podmioty: organ prowadzący oraz właściwe władze kościoła lub związku wyznaniowego. Strona kościelna odpowiada za opracowanie i zatwierdzenie programów i podręczników do nauczania religii, za przygotowanie nauczycieli religii oraz kierowanie ich do tych szkół i przedszkoli, w których rodzice złożyli stosowne oświadczenia.

Nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego zatrudnia przedszkole lub szkoła zgodnie z Kartą Nauczyciela (§ 5 ust. 4 cyt. rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

Zajęcia z religii w przedszkolu mogą być wizytowane przez wizytatorów upoważnionych przez władze kościelne. Nadzór pedagogiczny nad nauczaniem religii, w zakresie metodyki nauczania i zgodności z programem prowadzi dyrektor przedszkola lub szkoły oraz pracownicy nadzoru pedagogicznego.

Nauka religii w przedszkolach odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych. Wymiar ten może być zmniejszony za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. Czas trwania zajęć z religii powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić z dziećmi w wieku 3-4 lat ok. 15 minut, a z dziećmi w wieku 5-6 lat ok. 30 minut.

Przepis § 7 ust. 4 powyższego rozporządzenia, nakłada na nauczyciela religii obowiązek wypełniania dziennika szkolnego - na poziomie edukacji przedszkolnej przepis ten odnosi się do dziennika zajęć przedszkola, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225, z późn. zm.).

Opisana specyfika zajęć z religii, wynikająca z ich szczególnego charakteru oraz zasad ich organizowania w oparciu o odrębne regulacje prawne, w tym m.in. sposób zatrudnienia nauczyciela oraz dokumentowania zajęć uzasadnia prawo rodziców/dzieci do bezpłatnego nauczania.

Reasumując, organ prowadzący, ustalając wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne (oddział przedszkolny w szkole podstawowej), nie może domagać się od rodziców dzieci odpłatności za naukę religii bez uwzględnienia szczególnego charakteru prowadzonych zajęć oraz obowiązującego stanu prawnego w przedmiotowym zakresie.

Dodatkowo wyjaśniam, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie sprawuje nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego prowadzących szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Zgodnie z Konstytucją RP oraz przepisami ustaw samorządowych, jednostki samorządu terytorialnego działają samodzielnie i na podstawie własnego budżetu.

Z ramienia państwa kontrolę nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego z punktu widzenia legalności, w tym treści podejmowanych uchwał, sprawują Prezes Rady Ministrów oraz właściwy wojewoda, a w zakresie gospodarki finansowej - regionalne izby obrachunkowe."

Źródło: samorzad.pap.pl

Niedz., 22 Mj. 2011 10 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun

Komentarze

Grażyna
+27 # Grażyna 2020-09-02 07:08
Religia w przedszkolach to już przesada. Czy zajęcia obejmują tylko katolicką religię? A gdzie w takim razie inne religie? To kpina.
| | |
Iwona
-17 # Iwona 2020-09-28 21:12
A jakie niby miałyby być inne religie. Przecież prawie każde dziecko rodzice chrzczą w KK i impreza I Komunii też przydałaby się hehe a i potem kartka że bierzmowany aby ksiądz się nie czepiał i ślub kościelny był bo i rodzina będzie usatysfakcjonow ana. A potem ... No nie ... po co mi ta religia. Co za rozdwojenie jaźni.
| | |
Zdegustowany
+7 # Zdegustowany 2021-09-13 12:12
Prawie robi wielką różnicę. Moje dziecko (a jest z rodziny ewangelickiej) prawdopodobnie nie będzie potrzebować I Komunii czy bierzmowania. Posłuchać katechezy katolickiej oczywiście może, choćby dla pogłębienia wiedzy, zauważenia całej masy podobieństw, czy nawet, niech tam, wyboru drogi lepszej dla siebie. Ale czy przedszkole to dobry moment na to? Tu można podyskutować…
| | |
Ana
-7 # Ana 2021-11-09 09:07
Religia w tak wczesnym wieku ma rozwijać u dzieci zdolność krytycznego myślenia, tak aby w przyszłości miało odwagę posługiwać się swoim własnym rozumem a nie wszystko brać na wiarę.
| | |
Antoni
-41 # Antoni 2020-09-09 00:09
P. Grażyno.
Nauka religii w przedszkolu, to norma dla ludzi wierzących. Pani pewnie nie wierzy w Boga, który objawił się najpełniej w Swoim Synu Jezusie Chrystusie. Inne Kościoły i religie mają również nauczanie w przedszkolach.
Co by było, gdyby tego nauczania nie było? Pustka, pustka. Co by było, gdyby Pana Boga nie było? Bezsens i rozpacz. Ale Pan Bóg istnieje i kocha nas...Panią też. Proszę Mu zaufać.
| | |
Antoni nie troluj
+14 # Antoni nie troluj 2020-09-17 22:09
Antoni nie troluj
| | |
Inotna
+13 # Inotna 2020-10-16 17:52
boga nie ma, marnujesz czas na mrzonki. Moje dziecko ani ja nie mamy ochoty na uczestnictwo w waszych gusłach.
| | |
Hanna
-1 # Hanna 2021-05-03 09:39
Religia w przedszkolach? Bardzo dobrze! Im wcześniej będziemy robili indoktrynację mózgów dzieci,
[quote name="Antoni"]P . Grażyno.
Nauka religii w przedszkolu, to norma dla ludzi wierzących. Pani pewnie nie wierzy w Boga, który objawił się najpełniej w Swoim Synu Jezusie Chrystusie. Inne Kościoły i religie mają również nauczanie w przedszkolach.
Co by było, gdyby tego nauczania nie było? Pustka, pustka. Co by było, gdyby Pana Boga nie było? Bezsens i rozpacz. Ale Pan Bóg istnieje i kocha nas...Panią też. Proszę Mu zaufać. tym łatwiej będzie zlikwidować samodzielne myślenie u ludzi dorosłych. A takimi władza będzie łatwiej rządziła.
| | |
fsdfs
+1 # fsdfs 2021-11-23 13:06
a czego oni na tej religii ich ucza? ktos wie? bo reszte zajec to wiemy i jest na stronie kuratorium, literki, cyferki i inne a religia to swieta krowa, nikt nie przedstawia planu nauczania, men umywa rece.
| | |
Piotr
0 # Piotr 2024-02-23 13:53
To co jest nauczane na religii odbywa się na podstawie programów nauczania katechezy. Można wejść np. na stronę Episkopatu i sobie poczytać. Wszystko jest regulowane przez prawo kościelne i oświatowe i nie jest ukryte.
| | |