Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MSWiA zapowiada pieniądze dla szkół z klasami mundurowymi

MSWiA zapowiada pieniądze dla szkół z klasami mundurowymi fotolia.pl

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie, którego przedmiot stanowi wsparcie dla organów prowadzących szkoły, w których utworzono klasy o profilach mundurowych.

Projekt rozporządzenia w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym został utworzony na podstawie upoważnienia ustawowego umieszczonego w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych po przyjętych niedawno zmianach. Podejmowane działania wynikają z konieczności zwiększenia stanu kadrowego służb mundurowych, w szczególności Policji i Straży Granicznej. Aby ułatwić osiągnięcie zamierzonych celów, w ramach rozporządzenia przewidziano dwa rodzaje możliwego wsparcia - finansowe i merytoryczne.
 
Wsparcie finansowe ma być udzielane w formie decyzji celowej. Przeznaczeniem przekazywanych pieniędzy będzie zakup jednolitej odzieży, zaopatrzenie klas mundurowych w specjalistyczny sprzęt używany w celach dydaktycznych (w treści projektu wymieniono m.in. sprzęt sportowy tj. worki treningowe, stopery, piłki czy płotki lekkoatletyczne, przedmioty służące ćwiczeniu udzielania pierwszej pomocy tj. manekiny, maseczki, bandaże i koce termiczne, a także atrapy broni i przedmioty ułatwiające orientację w terenie), a także dofinansowanie przeprowadzania inwestycji umożliwiających realizację programu szkolenia. Rozporządzenie precyzuje, że środki na ten cel będą udzielane w wysokości do 50% przewidywanych wydatków jednostki samorządu terytorialnego. W odróżnieniu od innych celów finansowania profili mundurowych, pieniądze na inwestycje mają być udzielane nie wcześniej niż po sześciu latach funkcjonowania takiej klasy. W treści uzasadnienia powołano się na koszty takiego wsparcia, które będą znacząco wyższe od kosztów finansowania sprzętu i ubioru, o których była mowa wyżej. Okres sześciu lat ma być wystarczającym do zweryfikowania efektywności ponoszenia kosztów przez resort.
Dofinansowanie zakupu sprzętu przeznaczonego do ćwiczeń (bez odzieży), choć obwarowane lżejszymi wymogami, również ma podlegać ograniczeniom. Udzielenie dotacji będzie mogło nastąpić tylko wtedy, gdy do danej klasy mundurowej w roku rozpoczęcia nauki uczęszczać będzie nie mniej niż 15 uczniów. Kolejna dotacja z tego tytułu mogłaby trafić do szkoły po czterech latach (w przypadku liceum ogólnokształcącego) lub pięciu (jeśli profil mundurowy działa w technikum).
 
Przez wsparcie merytoryczne projektodawca rozumie z kolei kierowanie funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej do prowadzenia dla uczniów zajęć teoretycznych, udostępnianie pomocy dydaktycznych, a także terenu i pomieszczeń, gdzie miałyby odbywać się zajęcia. W przypadku lekcji poza szkołą, dofinansowany ma zostać także transport szkolnej młodzieży.
 
Projektuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Sam projekt zostanie natomiast skierowany do konsultacji z KWRiST. Zapoznanie się z jego treścią możliwe jest w Biuletynie Informacji Publicznej RCL.
Pt., 1 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch