Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Jak zapewnić bezpieczne warunki nauki w szkole?” I zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2013

fotolia.pl

Rok szkolny 2012/2013 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rokiem bezpiecznej szkoły. Miesięcznik „Dyrektor Szkoły" wychodząc naprzeciw ze wszech miar słusznej inicjatywie ministerialnej poświęca I zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły kwestiom stwarzania bezpiecznych i komfortowych warunków nauczania młodych Polaków.

„Bezpieczna szkoła" to szerokie hasło obejmujące zarówno bezpieczeństwo fizyczne, ale również przyjazny i zdrowy klimat w środowisku szkolnym.

„Jak zapewnić bezpieczne warunki nauki w szkole?" pod tym hasłem przewodnim, obejmującym cały I zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, kryją się specjalistyczne wykłady dotyczące komfortu i bezpieczeństwa pracy i nauki w szkole.

Prawniczka Iwona Kobus będzie prezentować „Przewodnik dyrektora szkoły po sytuacjach kryzysowych – aspekty prawne". Szczególny nacisk położy na działania, które według litery prawa, zobowiązany jest podjąć dyrektor podczas sytuacji kryzysowej typu: wypadek w szkole nauczyciela bądź ucznia, zagrożenie pożarowe lub powodziowe, czy też niebezpieczna przesyłka w szkole. Podczas wystąpienia padną odpowiedzi na pytania o prawne unormowanie tworzenia procedur na wypadek wystąpienia zagrożenia, czy też o prawne środki wyłączające ryzyko.

„Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi w szkole" to tytuł wystąpienia psycholog Ewy Maksymowskiej. Podczas wystąpienia uporządkowana zostanie wiedza dyrektorów o elementach zarządzania kryzysem m. in.: prewencja, interwencja, przeciwdziałanie negatywnym skutkom kryzysu. Teoria zostanie wzbogacona praktycznymi ćwiczeniami z zasad komunikowania kryzysowego, która może znacząco ograniczyć panikę i eskalację niebezpiecznej sytuacji.

Przedstawienie podstawowych aspektów prawnych dotyczących przemocy w rodzinie i obowiązków szkoły jako często pierwszego miejsca, gdzie diagnozuję się problem krzywdzenia małoletnich. Dokładna znajomość funkcjonowania procedury „Niebieskiej Karty" i włączenie jej elementów do norm i standardów działania placówki pomogą lepiej funkcjonować przedstawicielom oświaty w ramach zespołu interdyscyplinarnego i w kontaktach z sądem rodzinnym czy kuratorem. Te ważne elementy decydujące o jakości funkcji opiekuńczej placówki oświatowej poruszy podczas swojego wystąpienia, „Przemoc w rodzinie a obowiązki szkoły – procedura »Niebieskie Karty«", prawniczka Żaneta Urawska.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawuje m.in. Dziennik Warto Wiedzieć

Więcej informacji: www.DyrektorSzkoly.pl/azds

Pon., 31 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka