WSA: Wyniki egzaminów są wynikami ostatecznymi i - także w razie wątpliwości dotyczących punktacji - nie przysługuje na nie skarga do sądu administracyjnego.
Do WSA w Poznaniu trafiła skarga małoletniej uczennicy (reprezentowanej przez rodzica), podnoszącej nieprawidłowe obliczenie liczby punktów uzyskanych w egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Po wydaniu decyzji przez odpowiedni organ, zatem w tym przypadku - właściwego dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, wniosła ona skargę do sądu administracyjnego, zarzucając naruszenia prawa wyrażonego przepisami kodeksu postępowania administracyjnego (błędy formalne pisma określonego jako decyzja), a także rozporządzenia "programowego" MEN z 14 lutego 2017 r. poprzez nieuwzględnienie umiejętności i wiedzy, jaką skarżąca wykazała się podczas egzaminu.
Sąd stwierdził brak swojej właściwości, czego konsekwencją na podstawie art 58 § 1 pkt 1 i 3 p.p.s.a. musiało być odrzucenie skargi. Jak wskazano w treści uzasadnienia, wyniku egzaminu nie można utożsamiać z decyzją administracyjną, która w sposób władczy rozstrzyga o prawach i obowiązkach strony. Pismo dyrektora OKE, na które została wniesiona skarga, jest zatem wyłącznie informacją, a przepisy prawa nie przewidują możliwości wniesienia na nie skargi, wobec braku spełnienia przesłanek k.p.a. Sam wniosek o weryfikację liczby punktów, złożony na podstawie art. 44zzz ustawy o systemie oświaty, nie inicjuje postępowania administracyjnego, toteż nie można opierać swoich działań na procedurze, która takich postępowań dotyczy. Ta sama ustawa stanowi bowiem w art. 44zzzy, że wyniki egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego ustalone w trybie jej przepisów są ostateczne.
Postanowienie WSA w Poznaniu z 22 listopada 2024 r. (sygn. IV SA/Po 742/24)
Źródło: CBOSA