Jeśli jednostka samorządu chce zachować prawo do ceny maksymalnej energii elektrycznej w 2025, będzie musiała złożyć w styczniu oświadczenie. Potwierdziło to Ministerstwo Klimatu.
Ustawa osłonowa przeprocedowana przez parlament i podpisana przez Prezydenta zakłada, że cena maksymalna energii elektrycznej na poziomie 693 zł za MWh netto dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej będzie stosowana do 31 marca 2025 r. Do tej pory, wydłużanie obowiązywania cen maksymalnych wiązało się też z przedłużeniem ważności oświadczeń (pierwsze składane w 2022), które składano dostawcom i na podstawie których stosowano takie ceny. Nowelizacja jednak takiego mechanizmu nie zakładała, stąd Unia Metropolii Polskich, w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego skierowała pytanie jak należy to interpretować. Temat pojawił się na grudniowym Zespole ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST.
Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyjaśnili wtedy, że nie doszło do pominięcia lub pomyłki, a celowego działania. Wynika to z chęci uporządkowania kwestii oświadczeń zbieranych przez dostawców energii, ponieważ zwracali oni uwagę, że sytuacja podmiotów mogła się w międzyczasie zmienić. Na prośbę przedstawiciela Związku Powiatów Polskich Ministerstwo zgodziło się przesłać stronie samorządowej oficjalną interpretację i stanowisko w tej sprawie. Jednocześnie zapowiedziano nowelizację rozporządzenia ze wzorem oświadczenia.
MKiŚ wypełniło zobowiązanie i przekazano pismo z wyjaśnieniami dla samorządów. Publikujemy je poniżej w całości, a także udostępniamy w formie pliku do pobrania pod naszym artykułem.
"W nawiązaniu do wątpliwości zgłoszonych przez Unię Metropolii Polskich dotyczących składania przez jednostki samorządu terytorialnego oświadczeń do sprzedawców energii w celu skorzystania z mechanizmu ceny maksymalnej w I kwartale 2025 r. uprzejmie informuję, że brak w ustawie z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1831) przepisu, który zwalniałby jednostki samorządu terytorialnego z obowiązku złożenia takiego oświadczenia, nie jest niedoprecyzowaniem czy przeoczeniem.
Przepis art. 5 ust. 2 pkt 4 ustawy wskazuje wprost, że jednostki samorządu terytorialnego, jak również podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej są zobowiązane do złożenia oświadczenia przez odbiorcę uprawnionego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy, najpóźniej do dnia 31 stycznia 2025 r. Celem takiego rozwiązania było zapewnienie możliwości sprawnego rozliczania odbiorców przez sprzedawców po cenie maksymalnej.
Minister Klimatu i Środowiska odbierał sygnały od sprzedawców energii dotyczące potrzeby ponownego złożenia oświadczeń, ze względu na fakt, że pierwsze oświadczenia składane były w listopadzie 2022 r. i od tego czasu faktyczna sytuacja prawna licznej grupy podmiotów uprawnionych do ceny maksymalnej uległa zmianie. Dzięki złożeniu oświadczenia sprzedawcy będą w posiadaniu aktualnej informacji, czy odbiorcy nadal są uprawnieni do korzystania z ceny maksymalnej. Warto zaznaczyć, że mimo obowiązku odbiorców uprawnionych do poinformowania sprzedawcy o zmianie swojego statusu, dochodziło do sytuacji niedopełniania tego obowiązku.
Ponadto w oświadczeniu odbiorcy uprawnieni wskazywali procentową część energii elektrycznej objętej i nieobjętej ceną maksymalną. Udział ten od grudnia 2022 r. mógł się zmienić, szczególnie dotyczyć to mogło odbiorców podnajmujących powierzchnie z powodu zmian podmiotów, którym wynajmowane były te powierzchnie. Dodatkowo wiele umów sprzedaży zawieranych w okresie najwyższych cen za energię elektryczną aktualnie wygasło lub w najbliższym czasie wygaśnie, więc znacząca część jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej może w ogóle nie być zainteresowana złożeniem takiego oświadczenia, z uwagi na posiadanie już kontraktów z ceną poniżej ceny maksymalnej.
Z tego też względu oraz z uwagi na fakt, że termin na złożenie nowych oświadczeń upłynie z końcem stycznia 2025 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jest procedowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego. W najbliższych dniach projekt rozporządzenia zostanie skierowany w ramach konsultacji publicznych m.in. do jednostek samorządu terytorialnego."