Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Metropolie: czas dać gminom większy wpływ na turystykę

Metropolie: czas dać gminom większy wpływ na turystykę fotolia.pl

Unia Metropolii Polskich zaapelowała o wprowadzenie możliwości pobierania tzw. opłaty turystycznej w każdej gminie.

W apelu, który UMP upubliczniła 12 grudnia, zawarto stwierdzenie, że obecne przepisy powodują, że większość gmin nie ma możliwości pobierania opłaty lokalnej pomimo, że liczba odwiedzających wskazuje na ich atrakcyjność dla turystów krajowych i zagranicznych. Przykładem takiego miasta jest Kraków, gdzie nie jest spełniony walor klimatyczny. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową pobieraną od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt w tych celach.

Unia Metropolii chce zmian w tym zakresie. Jak zauważa, pomimo niekwestionowanych walorów krajobrazowych, większość gmin nie ma możliwości pobierania od odwiedzających turystów opłaty miejscowej, jednocześnie ponosząc koszty ich obsługi związane m.in. z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, porządku publicznego, czy finansowania gotowości do realizowania usług publicznych we wzmożonym zakresie. Opłata miejscowa mogłaby więc być jednym z narzędzi kontroli ruchu turystycznego oraz zapewniać finansowanie zwiększonych kosztów funkcjonowania miejscowości turystycznych. Koncept UMP jest taki, że opłatę miejscową w stawce podstawowej mogłaby wprowadzić każda gmina, natomiast rady gmin mogłyby zastosować wyższe opłaty na tych obszarach swojej jednostki, które posiadają walory klimatyczne lub krajobrazowe. 

Ponadto, w równoległym apelu dotyczącym najmu krótkoterminowego, metropolie postulują wprowadzenie przepisów dających miastom i gminom możliwość kontroli takiej działalności. Zdaniem UMP prawo powinno zobowiązywać podmioty świadczące usługi najmu krótkoterminowego do rejestracji takiej działalności, a miasta i gminy powinny mieć możliwość wydawania lokalnego prawa regulującego rynek najmu krótkoterminowego np. ilość udostępnianych mieszkań. Regulacje prawne powinny również zobowiązywać platformy, pośredniczące w najmie krótkoterminowym do współpracy z władzami lokalnymi miast i gmin, w zakresie danych i informacji o oferujących najem krótkoterminowy.

Z treścią obu wystąpień można zapoznać się na stronie Unii klikając ten LINK.

Śr., 18 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński