W sprawie problematyki dotyczącej zgłaszania prac geodezyjnych przez spółki cywilne wypowiedział się niedawno Główny Geodeta Kraju. Według organu, wydanie stanowiska było konieczne w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej dezinformacjami na temat zgłaszania prac przez te podmioty.
GGK zwrócił uwagę, że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej ani zdolności prawnej, nie może być podmiotem praw i obowiązków a tym samym nie może wykonywać działalności gospodarczej. Nie ma zatem także możliwości, aby spółka cywilna uzyskała status przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 4 ust. 2 Prawa przedsiębiorców, status ten może przysługiwać jej wspólnikom, którzy będąc podmiotami prawa i dysponując zdolnością prawną mogą wykonywać działalność gospodarczą.
Zdaniem GGK, spółka cywilna nie może dokonywać zgłoszeń prac geodezyjnych, ani też być stroną ewentualnych decyzji administracyjnych o odmowie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.
W przypadku wspólników spółki cywilnej – przedsiębiorców wykonujących prace geodezyjne i kartograficzne, każdy z nich jest, co do zasady, uprawniony do dokonywania zgłoszeń prac w imieniu własnym, jak też pozostałych wspólników. Zatem, stronami w postępowaniu prowadzącym do wydania decyzji administracyjnej o odmowie przyjęcia do PZGiK wyników zgłoszonych prac będą wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, w imieniu których dokonane zostało zgłoszenie.
GGK podkreślił, że wspólnicy spółki cywilnej mogą być również kontrolowani na podstawie art. 9 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, tj. jako przedsiębiorcy wykonujący prace geodezyjne, w odróżnieniu od samej spółki cywilnej, która nie jest podmiotem praw i obowiązków oraz nie może wykonywać działalności gospodarczej.
Końcowo, organ zwrócił starostom uwagę, aby w przypadku dokonywania zgłoszeń prac geodezyjnych lub też zawierania umów na udostępnianie materiałów zasobu drogą elektroniczną, właściwie ustalać strony konkretnej umowy, tj. w kontekście tego, czy wspólnik spółki cywilnej (przedsiębiorca) lub wspólnicy wpisują się w definicję wykonawcy prac geodezyjnych.
Ze stanowiskiem Głównego Geodety Kraju można zapoznać się tutaj