Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy zgłaszają pomysły w związku z ustawą o bonie senioralnym

Gminy zgłaszają pomysły w związku z ustawą o bonie senioralnym fotolia.pl

Trwają konsultacje społeczne w związku z projektem ustawy o bonie senioralnym, która miałaby wejść w życie z początkiem 2026 roku. Do propozycji Rządu odniosło się Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, które w Stanowisku z 6 marca bieżącego roku proponuje rozszerzenie zakresu Bonu Senioralnego o możliwość finansowania pobytu jego beneficjentów w ośrodkach wsparcia dziennego.

Postulat samorządowców dotyczy jednego z założeń ustawy o bonie senioralnym, które odnosi się do zakładanej możliwości podjęcia przez opiekunów seniorów pracy zawodowej. – Obserwujemy, że brak systemowych rozwiązań w tym zakresie może prowadzić do licznych zagrożeń – nie tylko związanych z brakiem zaspokojenia podstawowych potrzeb higienicznych czy żywieniowych, ale także z poczuciem osamotnienia, opuszczenia i utraty bezpieczeństwa – czytamy w piśmie podpisanym przez Prezesa Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, Bartłomieja Kucharyka.

Przedstawiciele gmin argumentują, że to ich jednostki podejmują na co dzień działania na rzecz zapewnienia wsparcia i godnych warunków życia dla najstarszych mieszkańców,  co za tym idzie – posiadają szczegółowe rozeznanie w zakresie potrzeb seniorów. – W naszej ocenie kluczowym jest skierowanie środków w stronę podjęcia wszelkich możliwych działań, by seniorzy jak najdłużej pozostawali aktywnymi i tym samym zdolni do samopomocy swoim rówieśnikom. Dążenie do tego powinno być realizowane przede wszystkim przez umożliwienie udziału w różnych aktywnościach poza miejscem zamieszkania, jednakże z zachowaniem wszelkiej staranności o ich bezpieczeństwo – apelują. Rozwiązaniem miałoby być zwiększenie liczby miejsc w Domach Dziennego Pobytu oraz w Klubach Seniora.

Propozycja gmin jest ukłonem zarówno w stronę seniorów, jak i ich opiekunów, którzy mieliby realną szansę na podjęcie zatrudnienia w szerszym wymiarze niż zakładane przez Ministerstwo – w przypadku maksymalnej opcji – 50 godzin miesięcznie. Jednocześnie samorządowcy podkreślają, że zlecenie JST realizowania w miejscu zamieszkania seniora kolejnych usług opiekuńczych, jak to zakłada proponowany przez Ministra do Spraw Polityki Senioralnej dokument, jest właściwie niewykonalne. – Już na tym etapie mamy permanentny problem z zabezpieczeniem kadry, która miałaby to wykonywać. Nie jest to tylko skutkiem niskich wynagrodzeń, ale przede wszystkim brakiem osób zainteresowanych wykonywaniem pracy w tym charakterze – konstatuje Kucharyk.

Postulat Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego wydaje się być zasadny w obliczu gwałtownych zmian demograficznych, w wyniku których z roku na rok przybywa osób starszych. W tym kontekście proponowane rozwiązania powinny mieć wymiar praktyczny i w rzeczywistym stopniu wspomóc seniorów oraz ich opiekunów. Konsultacje trwają. Planowany termin przyjęcia projektu ustawy przez Rząd określono na drugi kwartał 2025 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w sprawie rozszerzenia bonu senioralnego.

Czw., 20 Mrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Alina Piekarz