Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niezaskarżalne postanowienie w Prawie budowlanym

Niezaskarżalne postanowienie w Prawie budowlanym fotolia.pl

Zgodnie z art. 144 Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach nie uregulowanych przepisami tego Kodeksu dotyczących postępowania zażaleniowego do zażaleń mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące odwołania od decyzji (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 czerwca 2009 r. VII SA/Wa 2140/08).

W powołanej sprawie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego na podstawie art. 134 k.p.a. stwierdził uchybienie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Powiatowego Inspektor Nadzoru Budowlanego wydane na podstawie art. 49b ust. 1, 2 i 3 Prawa budowlanego (legalizacja samowoli budowlanej).

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydając postanowienie w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia zażalenia z art. 134 k.p.a. nie zbadał czy zażalenie jest w ogóle dopuszczalne.

W myśl art. 141 § 1 k.p.a. na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi, zaś zgodnie z art. 142 k.p.a. postanowienie, na które nie służy zażalenie strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji. Postanowienie nakładające na inwestora obowiązek przedłożenia dokumentów niezbędnych do legalizacji samowoli budowlanej nie jest postanowieniem wymienionym w k.p.a., jako zaskarżalne.

Przedmiotowe postanowienie nie jest też wymienione, jako zaskarżalne zażaleniem, w ustawie Prawo budowlane.

Skoro ani ustawa Prawo budowlane, ani przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie przewidują możliwości zaskarżenia zażaleniem postanowienia, to jest ono niezaskarżalne.

Pt., 10 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka