Posłowie złożyli projekt ustawy, który miałby spowodować, że dotychczasowi odbiorcy uprawnieni mieliby zostać objęci cenami maksymalnymi energii elektrycznej do końca roku 2025.
Deputowani PiS proponują, by ceny maksymalne energii elektrycznej obowiązywały gospodarstwa domowe, przedsiębiorców oraz samorządy i podmioty publiczne do końca roku. Niedawno przyjęte przepisy ustanawiają taką zasadę do końca marca dla samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, do końca września jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, nie przewidują natomiast osłon dla przedsiębiorców.
Ponadto projekt przewiduje, że ponownie byłby wypłacany bon energetyczny. Podobnie jak poprzednim razem, miałyby to robić gminy.
Stanowisko do Sejmu wysłał Związek Powiatów Polskich. Wskazał, że w zakresie w którym projekt przewiduje objęcie cenami maksymalnymi energii elektrycznej podmioty użyteczności publicznej przez cały 2025 rok, należy ocenić go pozytywnie. Związek wyraził natomiast zdanie, że dogłębnej analizy wymaga skuteczność bonów energetycznych.
„Ta forma pomocy ma charakter typowo socjalny, tymczasem siły i środki Państwa docelowo powinny skupić się na realizacji inwestycji, które mogą przyczynić się do zahamowania wzrostu cen energii dla wszystkich grup odbiorców” – napisał ZPP w swoim piśmie.
W związku z sejmową arytmetyką nie należy spodziewać się przegłosowania tego projektu. Nie jest jednak wykluczone, że w ciągu roku faktycznie osłona cenowa dla części podmiotów zostanie wydłużona, jak to bywało już wcześniej.
Projekt został zarejestrowany w Kancelarii Sejmu pod numerem SH.020.304.2024.