Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Forum Jakości Powietrza o nowej unijnej dyrektywie

Forum Jakości Powietrza o nowej unijnej dyrektywie fotolia.pl

W Warszawie odbyło się Forum Jakości Powietrza, na którym przedstawiono założenia transpozycji unijnej dyrektywy 2024/2881/WE.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2881 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy ma zostać w pełni transponowana do porządków prawnych krajów członkowskich Unii do 11 grudnia 2026 roku. Wobec tego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało 27 listopada konferencję „Forum Jakości Powietrza”, na której mówiło m.in. o założeniach dyrektywy i działaniach, które mają być w związku z nią podjęte.

Polska w dużej części wypełnia już cele środowiskowe dyrektywy, gdyż poziomy stężeń szkodliwych czynników w powietrzu co do zasady systematycznie maleją. Udoskonalone mają być kwestie monitoringu i oceny jakości powietrza (w tym większe wykorzystanie modelowania jakości powietrza) oraz zarządzanie jego jakością. Ministerstwo stawia sobie za cel tu podniesienie skuteczności programów ochrony powietrza, a także zamierza sformułować nowe przepisy dotyczące dostępu do sądów, odszkodowań i kar. Ma powstać też nowy Krajowy Program Ochrony Powietrza. Rząd chce też mocno skupić się na informowaniu ludności o jakości powietrza, w tym o ryzyku przekroczeń poziomów alarmowych i rekomendowaniu działań w takich sytuacjach. Jako najbardziej problematyczne wskazano dwutlenek azotu oraz pył zawieszony PM2,5. Wdrożenie dyrektywy ma opierać się na pracy zespołu, który będzie mieć trzy podgrupy tematyczne. Natomiast monitoring wskaźników, w tym w tzw. hotspotach (miejscach szczególnie narażonych na emisje i zanieczyszczenie), ma wykonywać głównie Inspekcja Ochrony Środowiska.

Konferencji, na zaproszenie Ministerstwa, przysłuchiwał się przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Czw., 5 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński