W jakim trybie dochodzić należności z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności tego gruntu? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Krakowie.
Izba zwróciła uwagę, że opłata przekształceniowa z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ma charakter cywilnoprawny. Jednakże okoliczność ta nie przesądza o sposobie dochodzenia należności wynikających z nieuiszczonej opłaty.
RIO aprobuje pogląd, zgodnie z którym w przedstawionym zakresie zastosowanie znajdują przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (upea). Z art. 2 § 1 pkt 3 upea wynika, że egzekucji administracyjnej podlegają między innymi należności pieniężne inne niż wymienione w pkt 1 i 2, jeżeli pozostają we właściwości organów administracji publicznej. Dodatkowo, art. 3 § 1 upea przewiduje, że egzekucję administracyjną stosuje się do obowiązków określonych w art. 2, gdy wynikają one z decyzji lub postanowień właściwych organów, albo – w zakresie administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego – bezpośrednio z przepisu prawa, chyba że przepis szczególny zastrzega dla tych obowiązków tryb egzekucji sądowej.
Reasumując, zdaniem RIO za prawidłowe należy uznać dochodzenie opłaty przekształceniowej w drodze egzekucji administracyjnej, na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 30.04.2024 r., znak: WIAS.710.12.2024
Źródło: bip.krakow.rio.gov.pl