Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego fotolia.pl

26 lipca 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego. Celem przedmiotowej zmiany jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt SK 39/09), stwierdzającego niezgodność art. 632 pkt 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.) z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał orzekł, że art. 632 pkt 2 ustawy – Kodeks postępowania karnego, zakresie, w jakim w razie umorzenia postępowania karnego z powodu śmierci oskarżonego uniemożliwia zasądzenie na rzecz pokrzywdzonego i oskarżyciela posiłkowego należności z tytułu udziału w tym postępowaniu adwokata bądź radcy prawnego, ustanowionego w charakterze pełnomocnika, narusza wyrażone w art. 45 ust. 1 Konstytucji prawo do sądu- zarówno prawo dostępu do sądu jak i prawo do odpowiedniego ukształtowania procedury sądowej.

W myśl dodanego nowelizacją art. 632 b k.p.k jeśli w sprawach, o których mowa w art. 632 pkt 2 k.p.k. , przyczyny umorzenia powstały w toku postępowania, sąd może orzec od Skarbu Państwa zwrot należności z tytułu ustanowienia jednego pełnomocnika.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl

Niedz., 29 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka