Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013

Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 fotolia.pl

W MPiPS powstał Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Celem Programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Program ten ma umożliwić zagospodarowanie potencjału społeczno-zawodowego osób starszych, dla pełnienia przez nich ról społecznych w życiu publicznym. Ważne jest również uwzględnienie w działaniach ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.

W pierwszym okresie realizacji Programu (lata 2012-2013) działania skoncentrują sią na:

  • dofinansowaniu rozwoju oraz powstania nowej oferty edukacyjnej dla osób starszych, w ramach już istniejących organizacji (np. w formie UTW, innych organizacji pozarządowych);
  • wsparciu tworzenia nowych UTW oraz filii UTW (działających przy uczelniach wyższych) na terenach defaworyzowanych przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury oświatowo-kulturalnej,
  • zwiększeniu dostępu do zajęć edukacyjnych dla osób starszych;
  • dofinansowaniu innych form aktywności społecznej osób starszych;
  • zwiększeniu oferty oraz podniesienie jakości usług społecznych dla osób starszych, w tym dostosowanie tej oferty odpowiednio do potrzeb i możliwości starszych osób niepełnosprawnych lub osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Aktywność społeczna osób starszych często skupia się wokół inicjatyw lokalnych. Ważne jest zwiększanie wymiaru zaangażowania społecznego osób starszych, w tym niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej, poprzez włączenie w różne formy edukacji, oraz współpracy międzypokoleniowej. Problem finansowania tych działań – brak ścisłego obowiązku kierowania oferty np. edukacyjno-kulturalnej do osób starszych przez samorządy w praktyce powoduje, iż ich dostępność zależy od oferty generowanej przez lokalne instytucje i organizacje pozarządowe.

Program służy wsparciu ofert organizacji, instytucji działających na rzecz osób starszych, w tym niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury społecznej oraz ścisłej współpracy z jednostkami samorządowymi (placówki oświatowo-kulturalne). Współpraca międzysektorowa na poziomie lokalnym może istotnie zwiększyć efektywność podejmowanych działań na rzecz aktywności społecznej osób starszych.

W latach 2012-2013 na realizację działań zostanie przeznaczone 60 mln zł. Z tych środków będą mogły korzystać organizacje pozarządowe, organizacje kościelne, spółdzielnie socjalne, a także stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Warunkiem uczestnictwa w programie jest realizacja projektów we współpracy z uczelniami wyższymi zarówno publicznymi jak i niepublicznymi lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich jednostkami organizacyjnymi (szkołami publicznymi, samorządowymi instytucjami kultury lub bibliotekami publicznymi) prowadzącymi działania w formule Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosi konkursy, będzie akceptować przesłane wnioski (ocena formalna i merytoryczna), przygotuje umowy z beneficjentami, skontroluje sprawozdania, zrealizuje Program (umowy zlecenia) i sporządzi sprawozdanie zbiorcze z realizacji Programu.

Terminy składania wniosków konkursowych zostaną ogłoszone po przyjęciu Programu przez Radę Ministrów.

Projekt Programu jest opublikowany w BIP MPiPS

Źródło: www.mpips.gov.pl

Czw., 28 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna