Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Poczuj miętę do Powiatu… Wodzisławskiego

Na rzecz lokalnej społeczności: Poczuj miętę do Powiatu… Wodzisławskiego fotolia.pl

W Powiecie Wodzisławskim trwa kampania #PoczujMiętęDoPowiatu. Ma ona na celu promowanie i pokazanie wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie powiatu z zupełnie innej perspektywy. Będzie to czas promowania malowniczych krajobrazów, lokalnych smaków i tradycji, a także pasji ludzi, którzy mieszkają na ziemi wodzisławskiej.

Kampania pod hasłem „Czuję Miętę do Powiatu Wodzisławskiego”, ukierunkowana jest na wzmocnienie tożsamości regionalnej i dumy mieszkańców z niezwykłych „perełek” znajdujących się w ich okolicy.

- Poczuj miętę do Powiatu Wodzisławskiego – tak brzmi hasło nowej kampanii promocyjnej powiatu wodzisławskiego. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy i osoby odwiedzające nasz powiat poczuły miętę, a więc – mówiąc wprost – zauroczyły się ziemią wodzisławską. Szczególnie mam tu na myśli młodzież, którą chcemy zachęcać do poznawania ciekawych miejsc, korzystania z infrastruktury gmin powiatu, a przez to zachęcać młodych do pozostania tutaj – najpierw biorąc na cel szkoły ponadpodstawowe, a później dorosłość – mówi starosta Leszek Bizoń.

Dlaczego mięta?

Roślina ta nie tylko urzeka intensywnym, orzeźwiającym zapachem, który przyciąga i pobudza zmysły, ale niesie ze sobą również bogatą symbolikę i dwuznaczność, które stanowią inspirację dla kampanii. W języku potocznym „czuć miętę” oznacza wzruszenie, sentymentalne przywiązanie lub fascynację – takie uczucia powiat chce wzbudzić u mieszkańców i odwiedzających, zachęcając ich do odkrywania jego piękna. Z drugiej strony, mięta jako zioło kulinarne kojarzy się z czymś świeżym, ekscytującym i pełnym smaku.

Odkrywaj znane na nowo

- Kampania „Czuję Miętę” ma także na celu zwrócenie uwagi na miejsca, które choć znane mieszkańcom, mogą być odkryte na nowo z innej, świeżej perspektywy. Chcemy pokazać dobrze znane lokalizacje w ciekawy, może nawet wakacyjny sposób, zachęcając do spojrzenia na nie okiem odkrywcy. Czasami wystarczy zmiana kontekstu, by zauważyć, jak wiele atrakcji i piękna skrywa nasza codzienna przestrzeń – mówi Barbara Chrobok, wicestarosta.

Powiat poprzez kampanię chce w większy sposób zwrócić uwagę na ekologię oraz działania edukacyjne na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych. Zachęcić do wspólnego promowania ogromu zieleni, który zachwyca swoim urokiem i różnorodnością, jak malowniczy polder Buków, pełne życia Stawy Wielikąt, lasy czyżowickie, sieć ścieżek rowerowych, Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”, zielone radlińskie jary czy wodzisławski Balaton – prawdziwe perełki, które zasługują na to, by je odkryć, aby właśnie o nich mówić.

- Głównym elementem promocji turystycznej naszego regionu jest aktywny wypoczynek. To m.in. spływy kajakowe, turystyka rowerowa i piesza. To są elementy, które jako powiat mamy na swoim terenie i chcemy je promować – podkreśla Arkadiusz Skowron, członek zarządu powiatu.

W ramach kampanii będą też podejmowane działania ekologiczne, będą one w dużej mierze łączone z organizowanymi eventami, wydarzeniami. W ten sposób promowane będą lokalne wydarzenia i tradycje, które łączą mieszkańców i wzmacniają ich tożsamość. Tak, aby wraz z mieszkańcami poczuć mięte do stowarzyszeń, kół, nieformalnych grup, które już dzisiaj prężnie działają i czas ich zaprezentować większej grupie mieszkańców.

- Mięta to symbol świeżości, energii i wrażliwości, a te cechy świetnie oddają ducha naszego powiatu – mówi wicestarosta Barbara Chrobok – Chcemy, aby mieszkańcy poczuli tę „miętę” w codziennym życiu, w relacjach z otoczeniem i w swoim przywiązaniu do miejsca, które wspólnie tworzymy.

W ramach kampanii planowane są liczne działania: warsztaty, wydarzenia plenerowe, konkursy i inicjatywy angażujące społeczność lokalną. Będzie także przestrzeń na promocję lokalnej kuchni, w której mięta odgrywa coraz większą rolę – zarówno dosłownie, jak i symbolicznie.

Powiat oczami młodych

Pierwszym wspólnym projektem, który inauguruje kampanię jest wydawnictwo „Powiat Wodzisławski oczami młodych” . To wydawnictwo jest inne niż dotychczasowe, to próba spojrzenia na powiat w sposób nietuzinkowy.

- Zależało nam na tym, aby publikacja „Powiat wodzisławski oczami młodych” odkrył nie tylko mapę geograficzną tego terenu, bo tę znamy i możemy po nią sięgnąć do innych publikacji i książek. Chcieliśmy pokazać, co jest atrakcyjne z punktu widzenia młodego człowieka – moich uczennic i uczniów. Zależało nam na tym, aby spojrzeć na powiat jako miejsce ciekawe, interesujące i od samego początku młodzież nas zaskoczyła i zachwyciła inwencją spojrzenia – mówi Maria Lach, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

W publikacji znaleźć można m.in. opinie młodzieży, przepisy czy pomysły na ciekawe spędzenie czasu na terenie powiatu wodzisławskiego. Wydawnictwo to trafiło już do szkolnych i gminnych bibliotek.

Źródło: Powiat Wodzisławski

Czw., 20 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska