Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowej zawartości Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Ruszyło wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. 3 lutego ukazało się pierwsze rozporządzenie wydane na bazie nowej ustawy. Opisuje ono ogólnie zawartość przyszłego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Rozporządzenie rządu 23 stycznia 2025 r. w sprawie szczegółowej zawartości Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej zamieszczono w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 136.
Zgodnie z wydanym aktem, program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej ma zawierać:
- informację o okresie realizacji Programu;
- określenie planowanej wysokości corocznych środków przeznaczonych na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, z podziałem na poszczególne lata realizacji Programu;
- wskazanie zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, z uwzględnieniem:
- formy i zakresu realizacji poszczególnych zadań ochrony ludności i obrony cywilnej,
- formy i wysokości planowanych środków na realizację poszczególnych zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, przy czym w przypadku zadań realizowanych w okresie dłuższym niż rok – z wyszczególnieniem podziału wysokości planowanych środków na kolejne lata realizacji zadania,
- podmiotów przekazujących środki na realizację poszczególnych zadań ochrony ludności i obrony cywilnej,
- organów i podmiotów ochrony ludności realizujących poszczególne zadania ochrony ludności i obrony cywilnej,
- planowanego harmonogramu realizacji poszczególnych zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, ze wskazaniem zadań priorytetowych.
Program ma też zawierać informację o planowanej kontynuacji realizacji określonego zadania ochrony ludności i obrony cywilnej, jeżeli jego realizacja wykracza poza okres realizacji danego Programu.
Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, Program ma być opracowywany raz na 4 lata, a za jego projekt odpowiada minister właściwy do spraw wewnętrznych. Pierwszy Program powinien zostać przedstawiony do uzgodnień rządu w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej będzie podstawą finansowania realizacji zadań w tym zakresie.
7 lutego w Dzienniku Ustaw pojawiło się za to drugie rozporządzenie – dotyczące planów szkoleń i ćwiczeń, których wymaga nowa ustawa.