Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Diety za wybory do rad jednostek pomocniczych - poszukiwanie rozwiązania w Sejmie

Diety za wybory do rad jednostek pomocniczych - poszukiwanie rozwiązania w Sejmie fotolia.pl

W Sejmie zebrał się Parlamentarny Zespół ds. Jednostek Pomocniczych Gmin. Tematem było wprowadzenie przepisu jednoznacznie pozwalającego na wypłacanie diet członkom komisji wyborczych w wyborach do rad jednostek pomocniczych.

Temat pojawił się ze względu na sytuację w Katowicach. Wojewoda śląski stwierdził nieważność przepisów staututów dzielnic tego miasta, które ustalały, że członkom okręgowych i obwodowych komisji wyborczych dla wyborów jednostek pomocniczych przysługuje dieta. Brak jest bowiem przepisów rangi ustawowej, które przyznawałyby diety członkom komisji w wyborach do jednostek pomocniczych. Rozstrzygnięcie wojewody zostało zaskarżone przez miasto, ale wojewódzki sąd administracyjny zgodził się z organem nadzoru. Sprawa aktualnie jest na etapie rozpatrywania przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Wobec tego zwrócono się do parlamentarzystów o potencjalną interwencję legislacyjną. Przepisy pozwalające na takie diety występują w innych jednostkach i istnieje obawa, że nastąpią kolejne rozstrzygnięcia w tym zakresie. Na posiedzeniu Zespołu omówiono możliwość zmiany ustawy o samorządzie gminnym. Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał, że resort nie oponowałby przepisowi, który pozwalałby gminom na opłacanie osób zliczających głosy w wyborach do rad osiedli czy dzielnic. Taka propozycja znalazła się m.in. w pakiecie propozycji legislacyjnych strony samorządowej w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i została poparta przez MSWiA.

Przedstawiciele strony samorządowej przyznawali, że nie rozumieją podejścia wojewody i sądu, ale jeśli taka zmiana przepisów jest konieczna, to trzeba to zrobić. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich stwierdził, że Rada Ministrów powinna poinstruować wojewodów, żeby nie zaskarżali tego typu rozwiązań, bo wynikają one z samej istoty samorządu. Przedstawiciel Związku Miast Polskich zasugerował, że inicjatywę ustawodawczą mogliby podjąć sami parlamentarzyści zanim duży pakiet nowelizacji przyszedłby ze strony rządowej.

W trakcie posiedzenia przewodnicząca Zespołu, poseł Jolanta Niezgodzka poinformowała, że poseł Monika Rosa ustaliła z wiceministrem Tomaszem Szymańskim, iż przepis zostanie wprowadzony w ciągu kilku miesięcy. 

Czw., 6 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński