Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skutki rezygnacji starosty

Skutki rezygnacji starosty fotolia.pl

Starosta może złożyć rezygnację ze sprawowanej funkcji. Jednak w przeciwieństwie do innych członków zarządu powiatu, skutki rezygnacji starosty są daleko bardziej idące.

Zgodnie z art. 31 ust. 4 złożenie rezygnacji przez starostę jest równoznaczne ze złożeniem rezygnacji przez cały zarząd powiatu.  Oświadczenie starosty o rezygnacji wywołuje skutki nie tylko w sferze prawa publicznego ale również w sferze prawa prywatnego - np. w zakresie prawa pracy stąd oświadczenie takie można potraktować jako oświadczenie woli w rozumieniu kodeksu cywilnego. Ustawa o samorządzie powiatowym nie przewiduje odwołania oświadczenia o rezygnacji. Wydaje się, że w przypadku zmiany decyzji jedyne na co może powołać się taka osoba to wada oświadczenia woli (art. 82-88 k.c.).

Zgodnie z art. 31a. W przypadku złożenia rezygnacji przez starostę jej przyjęcie następuje zwykłą większością głosów. W przypadku rezygnacji starosty rada powiatu na najbliższej sesji podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji całego zarządu.  Zapis powołanego artykułu jest trochę niefortunny, może bowiem sugerować konieczność podjęcia dwóch odrębnych uchwał przez radę powiatu – jedna w sprawie przyjęcia rezygnacji starosty, druga w sprawie rezygnacji zarządu. W mojej ocenie wystarczy jedna uchwała, z której treści będzie wynikało, że rada przyjmuje rezygnację starosty, co jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji całego zarządu. Ustawa nie przewiduje głosowania nad uchwałą o odmowie przyjęcia rezygnacji.

Niepodjęcie uchwały w sprawie rezygnacji zarządu, jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym odbyła się sesja rady powiatu, na której uchwała powinna zostać podjęta. Innymi słowy, w przypadku gdy rada gminy nie przyjmie uchwały (np. uchwała nie uzyska wymaganej większości głosów) skutek w postaci przyjęcia rezygnacji nastąpi i tak z mocy samego prawa. Uchwała w sprawie rezygnacji, inaczej niż ma to miejsce w przypadku odwołania, musi być podjęta w głosowaniu jawnym. W przypadku rezygnacji całego zarządu rada powiatu dokonuje wyboru nowego zarządu w ciągu 3 miesięcy od dnia przyjęcia rezygnacji. W przypadku niedokonania wyboru nowego zarządu w terminie 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji, rada powiatu ulega rozwiązaniu z mocy prawa.  Starosta i pozostali członkowie zarządu pełnią swoje funkcje do czasu wyboru nowego zarządu. Rada powiatu może jednak zwolnić członka zarządu z tego obowiązku.

Śr., 22 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel