2 grudnia ukazał się najnowszy numer Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo między innymi:
Samorządy na krawędzi niezależności. W 2022 roku pogłębił się spadek pozycji politycznej JST, co wynika zarówno z osłabienia roli KWRiST w procesie legislacyjnym, jak i ze wzrostu uznaniowości w przydzielaniu dotacji rządowych – pisze Radomir Matczak, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego .
Jak mocno Polski Ład uderzył w finanse samorządowe. Związek Miast Polskich opublikował dane dla wszystkich samorządów w Polsce, prezentujące rzeczywiste straty spowodowane rządowymi reformami podatku PIT.
Czas odwrócić recentralizację. Należy skończyć z praktyką, że ministrowie kursują po kraju z „czarodziejskimi workami”, w których nie kończą się talary – mówi w rozmowie ze „Wspólnotą” prof. dr hab. Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich.
Komisarze – duża i niepotrzebna strata czasu. Decyzje rządu nie zawsze spotkały się z przychylną reakcją radnych i byłych już prezydentów miast.
Jak naprawić rozregulowany system finansowania samorządów? W polityce ostatniego rządu dostrzegam pewien pozytyw. Chodzi o próbę wyrównywania szans między samorządami. W dotychczasowym systemie finansowania niektóre JST były bardzo bogate, inne bardzo biedne – mówi w dużym wywiadzie Waldemar Socha, prezydent Żor.
Opieka krótkoterminowa w DPS-ach. Czynnikiem decydującym o faktycznej dostępności usług opieki krótkoterminowej może okazać się partycypacja gminy w kosztach takiego pobytu – skutki zmian przepisów dotyczących opieki społecznej analizuje Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich.
Metropolitalne nekropolie. Od momentu uchwalenia ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych doszło do zmian na poziomie społecznym, obyczajowym, a także światopoglądowym. Nowelizacja prawa funeralnego jest konieczna – piszą Alicja Sopińska i Julia Wiśniewska z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
Eksperci PAN o planowaniu przestrzennym. W listopadzie 2023 r. światło dzienne ujrzał raport Zespołu Prawno-Urbanistycznego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, poświęcony nowelizacji prawa planowania przestrzennego. Wybrane zagadnienia poruszone w tej publikacji prezentuje dr hab. Maciej J. Nowak, kierownik Katedry Nieruchomości na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Ogłoszenie o referendum w internecie i tygodniku. Jak rozumieć pojęcie „prasy codziennej ogólnodostępnej” w danej JST? Przedstawiamy ciekawy wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Upadłość wykonawcy a solidarna odpowiedzialność inwestora. Czy i kiedy należy wypłacić wierzytelność podwykonawcom? Przygotowaliśmy pogłębioną analizę prawną uwzględniającą różne przypadki.
Na co zwróciła uwagę KIO w 2023 r. Prezentujemy najciekawsze – z punktu widzenia pracowników wydziałów realizujących procesy zamówień publicznych – wyroki Krajowej Izby Odwoławczej.
Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej wzorcowym przykładem rewitalizacji. Założenia projektu konsultowano z mieszkańcami, wspólnie szukano najlepszych form i rozwiązań. Takie podejście do rewitalizacji doceniło jury konkursu na „Najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego”.
Miejskie rolnictwo – protopia najbliższej przyszłości. Już ponad 100 lat temu Ebenezer Howard stworzył i propagował ideę miasta-ogrodu. Była ona obecna była również w Polsce. Dzisiaj, po niesławnym betonowaniu miast, zauważamy powrót do zieleni miejskiej – pisze Joanna Erbel, socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych i budowania miejskiej odporności.
Od strategii do narzędzi kampanii. Jedno z pierwszych pytań, które zadaję kandydatowi w chwili rozpoczynania naszej współpracy, brzmi: „Dlaczego angażuje się pan/pani w działalność polityczną i dlaczego chce wystartować w wyborach samorządowych?”. Teoretycznie jest ono proste, jednak często sprawia rozmówcom kłopot – pisze dr Sergiusz Trzeciak, specjalista marketingu politycznego, w kolejnym odcinku cyklu poradnikowego „Jak wygrać wybory samorządowe?”.
We WSPÓLNOCIE znajdą Państwo pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą.