Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół ds. Edukacji Klimatycznej rozpoczyna prace

Zespół ds. Edukacji Klimatycznej rozpoczyna prace fotolia.pl

Wiceminister Edukacji Joanna Mucha powołała członków zespołu ds. edukacji klimatycznej. W jego skład weszli przedstawiciele świata nauki, samorządów oraz nauczyciele.

Zespół został utworzony zarządzeniem Ministra Edukacji z 20 grudnia 2024 r., w którym przedstawiono jego szczegółowe zadania w sprawie umożliwienia prowadzenia edukacji klimatycznej w szkołach. Wśród nich znalazło się przygotowanie propozycji rozwiązań dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego, współpracy z organizacjami pozarządowymi, szkolenia i przygotowania kadry pedagogicznej, a także współpracy z rodzicami uczniów. W skład zespołu stanowiącego organ pomocniczy Ministra Edukacji Narodowej, weszło 36 specjalistów z różnych dziedzin.

Wiceminister Joanna Mucha wyraziła przekonanie, że przygotowanie uczniów do życia w świecie zmieniającym się z uwagi na zmiany klimatyczne, jest niezbędne w postaci holistycznej, interdyscyplinarnej i ponadprzedmiotowej. Choć resort nie planuje utworzenia nowego przedmiotu szkolnego, to treści związane z klimatem i zmianami na Ziemi, mają przenikać do nauczania różnych przedmiotów już nauczanych, jak i dopiero wprowadzanych. W tym miejscu można zwrócić uwagę na nowy przedmiot o nazwie "edukacja obywatelska", który trafi do szkół 1 września 2025 r. Jak wynika z poznanych niedawno informacji odnoszących się do jego praktycznej strony, kwestia klimatu ma zostać poruszona w kontekście dyskusji na temat współczesnego świata i uczestniczenia w życiu społeczeństwa w najszerszym, globalnym ujęciu.

Oprócz osób, które odebrały akty powołania, w prace nowego zespołu mogą zaangażować się także (z głosem doradczym) przedstawiciele organizacji młodzieżowych działających na rzecz klimatu i inne zaproszone osoby, których wiedza może okazać się wobec tego problemu nieodzowna.

Źródło: MENDziennik Urzędowy Ministra Edukacji 

Śr., 12 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch