Polska służba zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami – zarówno kadrowymi, jak i finansowymi. Sytuacja jest na tyle poważna, że szpitale powiatowe oraz pozostałe zakłady opieki zdrowotnej już za chwilę nie będą mogły świadczyć usług medycznych. Dlaczego? Jak wskazuje Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego Grzegorz Swoboda, placówki nie mogą doprosić się od Narodowego Funduszu Zdrowia zapłaty za wykonane świadczenia medyczne.
Gra toczy się o zdrowie i życie ludzkie, w tle miliony złotych
Choć w stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego nie padają konkretne kwoty, to jak podkreślają samorządowcy, gra toczy się o wiele milionów złotych. Zadłużenie NFZ względem powiatowych zakładów zdrowotnych wynika z udzielenia przez placówki świadczeń ponad wskazane w umowach limity.
Jak wynika z danych przekazanych przez dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej, ZOZ-y, kierując się dobrem pacjentów, wykonały świadczenia medyczne w zakresie usług limitowanych ponad limity zawarte w umowach podpisanych z NFZ oraz świadczenia nielimitowane na kwoty kilku, a w niektórych przypadkach kilkunastu milionów złotych, za które nie uzyskały do tej pory należnych środków finansowych – podkreślają samorządowcy.
Konsekwencje nierozwiązania sytuacji finansowej powiatowych placówek zdrowia w efekcie odbiją się przede wszystkim na pacjentach. W przypadku nieuregulowania przez NFZ zaległości, szpitale oraz przychodnie będą zmuszone do ograniczenia wykonywanych świadczeń. Pojawią się także trudności z zapewnieniem wynagrodzeń dla pracowników oraz regulowanie innych, bieżących zobowiązań.
Jak można przeczytać w Stanowisku śląskich samorządowców, ograniczenie lub zaprzestanie wykonywania świadczeń przez ZOZ-y oprócz niezadowolenia społecznego, wygeneruje również kolejne straty dla poszczególnych szpitali. W obecnej sytuacji kadrowej na rynku pracy kierujący podmiotem leczniczym nie ograniczy chwilowo zatrudnienia, gdyż będzie się obawiać, że kadra, która odejdzie z jego zakładu już nie powróci, gdy zobowiązania zostaną uregulowane a limity zniesione – podsumowuje w imieniu samorządowców Grzegorz Swoboda i apeluje o natychmiastowe i pełne uregulowanie zobowiązań Narodowego Funduszu Zdrowia względem samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w sprawie podjęcia decyzji prowadzącej do pełnego uregulowania zobowiązań Narodowego Funduszu Zdrowia względem „powiatowych” zakładów opieki zdrowotnej.