Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za nami Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej

Za nami Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej fotolia.pl

Zakończył się pierwszy Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej. 19 i 20 września br. w Warszawie blisko trzysta osób reprezentujących organizacje pozarządowe, samorząd terytorialny oraz działaczki i działacze społeczni
z całej Polski rozmawiali o tym, jak współpracować, aby tworzyć lepsze społeczeństwo.

Pierwszą część Kongresu poświęcono prawom obywatelskim i roli trzeciego sektora w ich ochronie. Dyskusję na ten temat rozpoczął swoim wystąpieniem Stanisław Trociuk, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem od kilku lat mamy do czynienia z fasadowością polskiego procesu legislacyjnego. Tę diagnozę podtrzymali uczestnicy panelu dyskusyjnego. Jak stwierdziła Zuzanna Rudzińską-Bluszcz – Prezeska Fundacji ClientEarth, organizacje pozarządowe w Polsce zatykają dziury powstałe na skutek niedociągnięć instytucjonalnych państwa. Z drugiej strony – nie otrzymują one od władz odpowiedniego wsparcia. - Jeżdżąc z Adamem Bodnarem po Polsce słuchaliśmy tego, z czym organizacje pozarządowe mają problemy - brakuje pomocy prawnej instytucjonalnej, pomocy w zakresie formalności, raportowania itp., za mało jest wsparcia w tym zakresie ze strony instytucji państwowych - powiedziała.

Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, że trzeci sektor w Polsce odgrywa niezwykle ważną rolę. - Dzisiaj Polska organizacjami pozarządowymi stoi. Dzisiaj tam bije serce Polski – powiedziała dr Hanna Machińska.

Zwiększanie zaangażowania

Jednym z gości Kongresu był Piotr Jacoń - dziennikarz i aktywista, który podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział o tym, jak prowadzić działania, które mogą wpływać na rzeczywistość. Jak powiedział, „gdy wchodzi się na drogę aktywizmu, to trzeba mieć świadomość, że jest to raczej kwestia długodystansowa”. Ważną formą zaangażowania obywateli jest działalność strażnicza. W panelu dotyczącym tego tematu Iwona Janicka zapytała o to, jak przedstawiciele NGO-sów mogą kontrolować władze i urzędników. Istotną częścią dyskusji była rozmowa o trudnym współistnieniu watchdogów z samorządem lokalnym. Dorota Zmarzlak, wójt Gminy Izabelin zwróciła uwagę na to, że nie muszą być one traktowane przez samorządowców wrogo. Obie strony chcą przecież dobrze dla swoich lokalnych społeczności. Zastanawiano się także nad potrzebą zmian w samym samorządzie. Panel zakończył się konkluzją, że zacząć trzeba od rozmowy o tym, w jaki sposób zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze.

Samorząd lokalny

Ostatni panel poświęcono właśnie współpracy organizacji pozarządowych z samorządem. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak tę współpracę poprawić oraz, jak organizować finansowanie NGO-sów przez samorząd.
O to właśnie pytała naszych Panelistów i Panelistki Anna Czyżewska z Federacji Mazowia. Natomiast Artur Gluziński, ekspert ds. współpracy między NGO a JST zaproponował, by zapisać w przepisach, jaki procent budżetu ma być przeznaczony na współpracę z trzecim sektorem.
Katarzyna Syryjczyk-Słomska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mikołowie jako pozytywne praktyki wymieniła organizację miejsc aktywności lokalnych skupiających organizacje czy wsparcie lokalowe udzielane przez miasto. Zwróciła uwagę na fakt, iż osoby z doświadczeniem w trzecim sektorze trafiają często do samorządu. Jak mówiła: - Tam gdzie w samorządach są osoby z doświadczeniem pracy w NGO, tam ta współpraca wygląda bardzo dobrze. W Mikołowie stworzyliśmy Centrum Aktywności Społecznej po to, aby wspierać organizacje pozarządowej. To po prostu takie miejsce, do robienia rzeczy, którego organizacjom brakuje.
Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego poruszył kwestię jawności. Jego zdaniem jest ona niezbędna, w przypadku dotacji finansowych udzielanych przez samorząd. - Brak jawności powoduje, że żadna ze stron nie jest zadowolona. Brakuje nam dobrych procedur. Często pracownicy samorządowi sami nie doświadczają jawności czy przejrzystości - podsumował. Warto zauważyć, że dobre praktyki już są realizowane.

Okazja do nauki i sieciowania

Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej był także okazją do warsztatów, w trakcie których uczestnicy mieli okazję spotkać się w mniejszym gronie. Ich tematyka dotyczyła działań edukacyjnych, pracy z seniorami, aktywności lokalnych, a także wykorzystania narzędzi marketingowych w komunikacji wartości. Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej jest częścią projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CERV. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego jest operatorem projektu.

Związek Powiatów Polskich objął patronatem honorowym to wydarzenie. 

Śr., 27 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska