Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA to wiodący dwutygodnik w Polsce, dedykowany zagadnieniom związanym z samorządami terytorialnymi. Od 1990 roku dostarcza specjalistyczną wiedzę we współpracy z czołowymi ekspertami oraz doświadczonymi samorządowcami. Pismo skierowane jest przede wszystkim do pracowników urzędów, radnych oraz partnerów sektora samorządowego. 23 września ukaże się najnowszy numer czasopisma WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo między innymi:
Planowanie rozwoju miasta stało się prawie niemożliwe. Nieprzewidywalność prawa i brak jasności w zakresie sposobu finansowania zadań samorządowych uniemożliwiają nam nie tylko planowanie, ale i zarządzanie miastem w dłuższej perspektywie – mówi w rozmowie Danuta Lange, skarbniczka. Katowic.
Warszawa walczy ze skutkami inflacji i Polskiego Ładu. Dochody stolicy zostały znacząco ograniczone. Problemu nie rozwiązuje system rekompensat, które jedynie częściowo uzupełniają straty – pisze dla „Wspólnoty” Mirosław Czekaj, skarbnik Warszawy.
Samorządowcy o postępującej destabilizacji finansów. Największe organizacje samorządowe protestują przeciwko wprowadzeniu w ustawie okołobudżetowej na 2024 przepisów, które m.in. pozbawiają JST subwencji rozwojowej.
Zygmunt Frankiewicz: Wytykaliśmy błędy wszystkim rządom. Szef Związku Miast Polskich polemizuje z krytyką ze strony prezesa Związku Samorządów Polskich i argumentami, że KWRiST wymaga gruntownej reformy.
Mamy dobrą ofertę dla samorządów. ARP zmieniła swój charakter z organizacji, która gasi pożary, na taką, która wspomaga polskich przedsiębiorców i kształtuje trendy rozwojowe. Samorządy traktujemy w tych działaniach jako ważnego partnera – mówi w dużym wywiadzie Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Dyskusja o legionelli pełna przekłamań. Przez media przetacza się fala informacji dotyczących zakażeń związanych z bakteriami z rodzaju Legionella. Nie do końca są one poparte najnowszą wiedzą naukową – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.
Najciekawsze przypadki naruszeń RODO w urzędach samorządowych. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w rocznym sprawozdaniu zaprezentował najczęstsze uchybienia. Potwierdzają one problemy związane z przenikaniem się przepisów RODO i ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Oświadczenia majątkowe. Rozpoczynamy cykl artykułów. Na początek przedstawiamy ogólne zasady i obowiązki, wyjaśniamy kto, kiedy i komu składa oświadczenie majątkowe oraz co grozi za niedopełnienie obowiązku.
Ważność głosów poparcia dla referendum lokalnego. O nieważności podpisów złożonych na listach poparcia dla przeprowadzenia referendum lokalnego nie przesądza ani brak numeru mieszkania przy adresie zamieszkania osoby składającej podpis, ani nieczytelność podpisu – stwierdził sąd.
Półkownik, załącznik, koncert życzeń. Strategie rozwoju miast miewają wady, zdarza się, że wkrótce po napisaniu trafiają na półkę, bo powstały tylko dlatego, że były konieczne w celu pozyskania funduszy zewnętrznych. Pokazujemy dobre i złe praktyki.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. To ważny instrument demokracji bezpośredniej, jednak władze samorządowe nie zawsze wiedzą, jak odpowiednio uregulować tę instytucję w prawodawstwie lokalnym.
Telenowela o sygnalistach. Ponad półtora roku temu upłynął termin wyznaczony dla państw członkowskich UE na implementację do krajowych porządków prawnych unijnej dyrektywy o sygnalistach. Polska nie wdrożyła regulacji na czas. Co dzieje się z ustawą?
Jak odzyskać długi po zmarłym właścicielu mieszkania. Odzyskanie należności jest możliwe, aczkolwiek procedura bywa długa. Pokazujemy krok po kroku, jak ją przejść.
Błędy w dokumentacji projektowej a wynagrodzenie ryczałtowe. Wynagrodzenie w formie ryczałtu nie gwarantuje, że wykonawca nie upomni się o dodatkowe pieniądze.
Jak uniknąć problemów przy ogłaszaniu aktów. Od lat jednym z najczęstszych błędów w uchwałach rad gmin jest wskazanie niewłaściwego terminu wejścia w życie dokumentu, jego błędna kwalifikacja jako aktu prawa miejscowego lub brak ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.
Miejska odporność – jak miasta są przygotowane do jej wdrażania. Przyglądamy się pojęciu urban resilience. Czy jest chwilową modą, która szybko przeminie, czy też może stać się paradygmatem rozwoju miast w czasach kryzysów?
We WSPÓLNOCIE znajdą Państwo pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą.