Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znamy datę wyborów parlamentarnych. Jak wygląda kalendarz wyborczy?

Znamy datę wyborów parlamentarnych. Jak wygląda kalendarz wyborczy? fotolia.pl

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę wyborów parlamentarnych na 15 października. Wiąże się z tym także ustalenie kalendarza wyborczego.

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2023 r. Prezydent RP zarządził wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na niedzielę dnia 15 października 2023 r. Jednocześnie wskazano harmonogram przygotowań do wyborów w postaci kalendarza wyborczego. 

Do 28 sierpnia zostaną powołane okręgowe komisje wyborcze, a do 25 września zostaną powołane komisje obwodowe. Od 1 września do 12 października wyborcy będą mogli złożyć wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, a także o zmianę miejsca głosowania.

Utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich granic, siedzib i numerów nastąpi do 11 września. Maksymalnie cztery dni później nastąpi podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika.

Do 2 października wyborcy powinni zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, do tego momentu należy też zgłaszać zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Maksymalnie trzy dni później nastąpi podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego. Także 5 października powinniśmy poznać w formie obwieszczenia listy kandydatów na posłów i senatorów.

Dzień później minie termin na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 13 października o godzinie 24:00. Dwa dni później odbędą się właściwe wybory. Głosowanie będzie miało miejsce między godziną 7:00 a 21:00. 

W załączeniu do artykułu znajduje się postanowienie Prezydenta ze szczegółowym kalendarzem wyborczym.

Śr., 9 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński