Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ramy organizacyjne edukacji seksualnej. Jest projekt rozporządzenia

Ramy organizacyjne edukacji seksualnej. Jest projekt rozporządzenia fot.pixabay

Ministerstwo Edukacji pokazało projekt rozporządzenia dotyczący tzw. edukacji seksualnej.

Pełny tytuł projektu to „rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego”.

Zgodnie z zapowiedziami, treści dotyczące wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji będą realizowane w ramach zajęć edukacyjnych „edukacja zdrowotna”.

Zajęcia będą realizowane w klasach IV–VIII szkoły podstawowej (z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych), w branżowej szkole I stopnia, w klasach I–III liceum ogólnokształcącego (z wyjątkiem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych) oraz w klasach I–III technikum, publicznych i niepublicznych.

Zajęcia nie będą obowiązkowe. Przewidziano procedurę dotyczącą udziału dzieci w zajęciach:

  1. w każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą będą przeprowadzać co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi. Nauczyciel ma na nim przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz środkach dydaktycznych. Za organizację tego spotkania będzie odpowiedzialny dyrektor szkoły;
  2. jeśli rodzice albo pełnoletni uczniowie tak zdecydują, będą mogli złożyć deklarację o nieuczestniczeniu ucznia w tych zajęciach. Rezygnacja ma być pisemna i przedkładana dyrektorowi szkoły.

Zajęcia w opisywanym zakresie nie będą podlegać ocenie i nie będą wpływać na promocję ucznia do klasy programowo wyższej, jak i na ukończenie szkoły przez ucznia.

Projekt przewiduje też zakres godzinowy zajęć oraz cele przeprowadzania takich lekcji w szkole.

Projekt można znaleźć na stronach Rządowego procesu legislacyjnego pod numerem z wykazu 61.

Czw., 13 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński