Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cyfrowa Północ, mniej cyfrowe Południe

Cyfrowa Północ, mniej cyfrowe Południe fotolia.pl

Mimo rosnącego demograficznego oraz gospodarczego znaczenia Globalnego Południa, różnice w cyfrowym rozwoju i koncentracji przedsięwzięć technologicznych pokazują dominację krajów Globalnej Północy. Dynamiczny wzrost odsetka użytkowników internetu w krajach Globalnego Południa pozwoli na zdobycie nowych umiejętności, a jednocześnie zwiększy poziom aspiracji tych społeczeństw. Nie zniweluje jednak różnic na poziomie strukturalnym pomiędzy krajami.

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że porównując wybrane kraje Globalnego Południa oraz Globalnej Północy można zauważyć, że kraje Globalnej Północy (do której zaliczona jest również Polska) odznaczają się wysokim odsetkiem osób korzystających z internetu oraz niskim prognozowanym w najbliższych dekadach przyrostem naturalnym. Z kolei niektóre kraje Globalnego Południa (wybrane pod kątem najludniejszych państw w 2050 r.) charakteryzują się wysoką dynamiką wzrostu zarówno tak odsetka korzystających z internetu, jak i przyrostu naturalnego.
Jak podaje UNCTAD, wśród 100 największych cyfrowych międzynarodowych korporacji na świecie 59 ma swoją główną siedzibę w Stanach Zjednoczonych, 22 w Europie, 4 w Chinach, a pozostałe 15 w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Choć do pierwszej „setki”, w porównaniu do klasyfikacji z 2017 r., weszło więcej firm z Azji Południowo-Wschodniej czy Ameryki Łacińskiej, to koncentracja geograficzna największych firm cyfrowych jest wciąż bardzo wyraźna. Wspomniane korporacje odnotowały w ciągu 6 lat bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży (+158 proc.), aktywów (+165 proc.) i zysku netto (+181proc.).

Raport UNCTAD prezentuje dane dotyczące technologii granicznych, które pokazują również dominację krajów Globalnej Północy oraz Chin. W 14 z 17 kategorii pionierskich technologii, Stany Zjednoczone i Chiny są dwoma największymi źródłami opublikowanych badań i zawsze plasują się w pierwszej trójce. Przewodzą również w 9 kategoriach, jeśli chodzi o patenty. Najgorzej w większości kategorii wypadają kraje Ameryki Południowej czy Afryki Subsaharyjskiej.

W raporcie PIE czytamy, że dane demograficzne oraz dotyczące korzystania z internetu wskazują, że kraje Globalnego Południa będą stanowiły coraz większą część cyfrowego świata. W największych cyfrowych firmach czy w rozwoju cyfrowych technologii mamy do czynienia z ich koncentracją na Globalnej Północy. Upowszechnienie się internetu w krajach Globalnego Południa nie zmieni strukturalnych różnic w cyfrowym podziale świata, a może jednocześnie doprowadzić do wzrostu aspiracji tych społeczeństw. Brak możliwości ich spełnienia może prowadzić do większej presji migracyjnej do krajów bogatej Północy. Takiemu rozwojowi sytuacji mogłyby zapobiec bardziej strukturalnie nastawione programy i polityki rozwojowe nastawione na rozwój i wykorzystanie poszczególnych technologii czy sektorów gospodarki w danych regionach świata.

Źródło: PIE

Wt., 8 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła