Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO interweniuje: zwolnienia podatkowe, a darowizny od najbliższych

RPO interweniuje: zwolnienia podatkowe, a darowizny od najbliższych fotolia.pl

Obywatele nie wiedzą, czy chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie pieniężnej od osób najbliższych, muszą udokumentować ją wyłącznie przelewem, czy też możliwa jest wypłata środków gotówką, a następnie wpłata ich na własny rachunek.

Do Biura RPO docierają sygnały o wątpliwościach interpretacyjnych w przedmiotowej sprawie. Fiskus uznaje, że pieniądze nie mogą być przekazane w gotówce, a następnie wpłacone na konto obdarowanego. Niektóre sądy zaś, dopuszczają możliwość transferu gotówkowego. Stwierdzają, że odmawianie prawa do zwolnienia z podatku przy darowiźnie dla najbliższej rodziny, to przesadny formalizm fiskusa.

Przepisy podatkowe powinny być formułowane na tyle precyzyjnie, aby podatnik wiedział w jakich przypadkach ma prawo do skorzystania ze zwolnienia dla osób najbliższych z tytułu darowizny. Tego rodzaju sprawy - z uwagi na ich powszechny, życiowy charakter - w zasadzie nie powinny trafiać na wokandę sądów administracyjnych.

Marcin Wiącek prosi minister finansów Magdalenę Rzeczkowską o rozważenie doprecyzowania przepisów lub o ujednolicenie wykładni ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnej z korzystnym dla obywateli orzecznictwem sądów. 

Źródło: RPO

Śr., 14 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka