Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Iławski - wyjątkowa kraina na mapie Polski

Warto zobaczyć: Powiat Iławski - wyjątkowa kraina na mapie Polski fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Ilawie / autor: Maciej Rodziewicz

Powiat Iławski to przede wszystkim czyste powietrze, lasy, jeziora, rzeki, bogata fauna i flora czyli wszystko to, za czym dziś wszyscy bardzo tęsknimy i co jest osobliwością na skalę całego kraju. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że takie miejsca są na wyciagnięcie ręki, nie trzeba daleko ich szukać.

W przypadku mieszkańców powiatu sprawa wydaje się jasna, dla turystów natomiast być może nie tak oczywista. Przez teren powiatu przechodzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz wodne, biegnące atrakcyjnymi terenami leśnymi, wśród ciekawych kompleksów przyrodniczych i miejsc związanych z bogatą historią i kulturą regionu. Niewątpliwie urok terenu i dostępność komunikacyjna sprawia, że Powiat Iławski jest miejscem wymarzonego wypoczynku dla wielu turystów.

Na zdjęciu: Śródleśne torfowisko w okolicach Piotrkowa z lotu ptaka (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz)

Jest subregionem położonym w północno-zachodniej części Warmii i Mazur. Terytorium jego stanowi siedem gmin, na terenie których znajdują się miasta: Iława, Lubawa, Kisielice, Susz i Zalewo oraz ponad setka większych i mniejszych wsi. Tereny powiatu iławskiego szczycą się także bogatą historią i kulturą. To właśnie tu poza licznymi obiektami dawnej kultury mieszczańskiej i dworskiej znajdują się pamiętające średniowiecze, obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej.

Na zdjęciu: Jezioro Szymbarskie jest jeziorem rynnowym, otoczonym głównie terenami rolniczymi (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz)

Tereny powiatu, z wyjątkiem części gminy Lubawa, należą do Pojezierza Iławskiego, z dużą ilością zróżnicowanych lasów i jezior. Z kolei obszar gminy Lubawa obejmuje fragment unikatowych w tej części Polski Wzgórz Dylewskich, z najwyższym wyniesieniem Góry Dylewskiej (312 m n.p.m.), leżącym ok. 3,5 km poza granicami naszego powiatu. Krajobrazowo i przyrodniczo centralną częścią powiatu jest Jeziorak, najdłuższe w Polsce jezioro (27,5 km) wraz z przylegającym do niego kompleksem leśnym (Lasy Iławskie). Połączenie lasów, licznych jezior o różnej wielkości (jest ich ponad 80) i zróżnicowanych terenów rolniczych z wieloma zadrzewieniami śródpolnymi i miedzami, stanowi o dużej wartości przyrodniczej i krajobrazowej tego terenu. Na terenie powiatu iławskiego występują obszary ważne dla europejskiej przyrody, zaliczane do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Znajdują się tu dwa obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000: Lasy Iławskie i Jezioro Karaś oraz sześć specjalnych obszarów ochrony siedlisk: Ostoja Iławska, Ostoja Radomno, Jezioro Karaś, Dolina Drwęcy, Aleje Pojezierza Iławskiego, Ostoja Dylewska. Ponadto pięć rezerwatów przyrody, wiele pomników przyrody oraz obszary chronionego krajobrazu. Liczne formy ochrony przyrody świadczą o niezwykłości przyrodniczej i krajobrazowej tego terenu. 

Na zdjęciu: Starostwa Iławski Bartosz Bielawski (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Magdalena Rogatty) 

- Jestem przekonany, że wizyta w Powiecie Iławskim dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń i będziecie tutaj wracać z przyjemnością. Zapraszam! – zachęca do odwiedzenia Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Starosta.

W grudniu 2021 r. zakończyły się prace nad albumem przyrodniczym przedstawiającym najpiękniejsze zakątki powiatu iławskiego. Publikacja wydana przez Starostwo Powiatowe w Iławie liczy 128 stron, przedstawia ponad 160 fotografii i została przetłumaczona na język angielski i niemiecki, tak by trafiła do jak największego grona odbiorców.

Jak mówi Starosta Bartosz Bielawski: Stworzyliśmy publikację będącą dowodem na piękno i bogactwo przyrodnicze powiatu iławskiego, ale także kompendium wiedzy o jego wszelkich walorach. Jestem przekonany, że album stanie się nieocenionym przewodnikiem po regionie i gratką zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających nasz powiat.

Na zdjęciu: Jezioro Płaskie (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz)

Na zdjęciu: Aleja dębowa w okolicy Szymbarka, włączona do europejskiej sieci Natura 2000 (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz)

 Na zdjęciu: Pole z makami polnymi (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz)

Na zdjęciu: Otoczone lasem eutroficzne Jezioro Piotrkowskie Duże (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz) 

Na zdjęciu: Para żurawi wczesną wiosną (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz) 

Na zdjęciu: Zimorodek. Gniazduje w pobliżu wód w wykopanych przez siebie norkach (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz) 

Na zdjęciu: Panorama jeziora Jeziorak w Siemianach (fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Iławie/autor: Maciej Rodziewicz)

 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 18 Mj. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska