XXVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło stanowisko w sprawie szpitali powiatowych. Jego głównymi punktami było zmniejszenie poziomu wykonania ryczałtu, a także nowy okres kwalifikacji do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Do postulatów zawartych w stanowisku odniosło się Ministerstwo Zdrowia.
W przesłanym piśmie wiceminister Waldemar Kraska odniósł się do kwestii rozliczania ryczałtu. Zaznaczył, że zgodnie z zasadami jego rozliczania zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 września 2017 roku, zgodnie z algorytmem wykonanie ryczałtu na poziomie 98% kwoty przyznanej danemu podmiotowi na dany okres rozliczeniowy gwarantuje uzyskanie finansowania na kolejny okres w kwocie co najmniej równej poprzedniej wartości ryczałtu.
Jak czytamy w piśmie: „należy oczekiwać, że odpowiednie wydłużenie bieżącego okresu rozliczeniowego, które umożliwi niedawna nowelizacja art. 136c ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pozwoli przynajmniej w części przypadków na zwiększenie stopnia wykonania ryczałtu systemu zabezpieczenia”.
Wiceminister zaznaczył też, że ewentualna decyzja w sprawie zmiany zasad rozliczania tego ryczałtu powinna być oparta na analizie danych obrazujących stopnień wykonania tego ryczałtu za cały rok 2020, co możliwe będzie dopiero na początku przyszłego roku.
W piśmie odniesiono się również do kwestii wydłużenia aktualnego okresu kwalifikacji do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Poinformowano, że aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace analityczne dotyczące przyszłego kształtu tzw. sieci szpitali. Ewentualne przesunięcie daty kolejnej kwalifikacji ma być od tego zależne.
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zapewnił, że „w pracach nad koncepcją docelowego modelu sieci szpitali zostanie uwzględniona także rola mniejszych podmiotów, z uwzględnieniem ich możliwego potencjału w kontekście rozwoju opieki długoterminowej”.