World Giving Index 2024 to coroczny raport publikowany przez Charities Aid Foundation, który przedstawia globalne trendy w zakresie działalności charytatywnej. Najbardziej aktywne regiony pod względem dobroczynności to Oceania, Ameryka Północna oraz Azja Południowo-Wschodnia. Na przeciwległym biegunie znajdują się kraje Europy Południowej i Wschodniej, w tym Polska, która uplasowała się na jednym z ostatnich miejsc rankingu.
Indonezja liderem dobroczynności
Najwyższe miejsce w rankingu zajęła Indonezja, osiągając wynik 74/100. Aż 90% mieszkańców tego kraju przekazało środki na cele charytatywne, a 60% zaangażowało się w wolontariat. Na przeciwnym biegunie znalazła się Polska, która zajęła 142. miejsce z wynikiem 15/100. Tylko 7% Polaków deklaruje zaangażowanie w wolontariat, co plasuje kraj na trzecim miejscu od końca w tej kategorii w Europie – gorzej wypadły jedynie Rumunia i Bułgaria (6%).
Niska aktywność charytatywna Polaków
Badanie przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w 2023 roku wykazało, że Polacy mają ambiwalentny stosunek do poświęcania indywidualnego komfortu na rzecz dobra wspólnego. Choć 67% ankietowanych deklaruje otwartość na takie działanie, tylko 17% konsekwentnie angażuje się w pomoc innym.
Podobne wyniki uzyskano w odniesieniu do aktywności w organizacjach charytatywnych i prospołecznych – jedynie 21% Polaków brało w nich udział w ubiegłym roku. To mniej niż połowa osób zaangażowanych w jakiekolwiek organizacje społeczne.
WOŚP na czele organizacji charytatywnych w Polsce
Spośród osób angażujących się w działalność dobroczynną, największy odsetek (32%) wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Znacznie mniejsze zaangażowanie odnotowano w przypadku Caritasu (13%) oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt (również 13%). Popularne akcje, takie jak „Szlachetna Paczka”, przyciągnęły 12% uczestników.
Nieformalna pomoc jako alternatywa
Pomimo niskiego wskaźnika zaangażowania w organizacje charytatywne, Polacy chętnie angażują się w pomoc nieformalną. Przykładem jest masowe wsparcie udzielone uchodźcom z Ukrainy w 2022 roku. Ponadto, według raportu PIE o kapitale społecznym, 80% dorosłych Polaków pomaga członkom rodziny spoza gospodarstwa domowego, a 64% wspiera znajomych.
Wyniki World Giving Index 2024 potwierdzają, że Polska pozostaje jednym z najmniej aktywnych krajów Europy pod względem dobroczynności. Istnieje jednak nadzieja na zmianę trendów poprzez dalsze promowanie wartości społecznych i rozwój wolontariatu.
Źródło: PIE