Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało dokument zatytułowany "Raport Polska 2011. Gospodarka – Społeczeństwo – Regiony". Raport ten został przygotowany na mocy zapisów art. 35b Ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z dnia 6 grudnia 2006 r., które nakładają na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obowiązek opracowywania, co 3 lata, raportów o rozwoju społeczno-gospodarczym, regionalnym i przestrzennym.
Raport zawiera analizę celów i kierunków rozwoju kraju wskazanych w strategiach i programach, ocena skuteczności ich realizacji oraz rekomendacje dla polityki rozwoju kraju. Resort ma nadzieję, że wnioski przedstawione w Raporcie Polska 2011. Gospodarka – Społeczeństwo – Regiony będą pomocne w aktualizacji obowiązujących strategii i programów oraz we wprowadzeniu ewentualnych zmian w dotychczasowej polityce gospodarczej kraju. Raport obejmuje trzy główne bloki problemowe:
- pierwszy – gospodarczy, zawierający analizę trendów makroekonomicznych, ocenę konkurencyjności polskiej gospodarki, sytuacji na rynku pracy, w tym w ujęciu regionalnym oraz ocenę kapitału ludzkiego wpływającego na możliwości rozwojowe kraju;
- drugi – przedstawiający spójność i terytorialną kraju, z uwzględnieniem transportu i działań na rzecz środowiska, aspektów przestrzennego zagospodarowania kraju, rozwoju miast i obszarów wiejskich oraz dostępności usług publicznych;
- trzeci – oceniający sprawność państwa, w tym regulacje służące funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
W raporcie wykorzystano szereg informacji Głównego Urzędu Statystycznego i Eurostatu, dorobek wielu raportów i sprawozdań opracowywanych przez poszczególne ministerstwa i urzędy centralne, a także ekspertyz naukowych przygotowywanych przez ekspertów z poszczególnych dziedzin rozwoju społeczno-gospodarczego. Uwzględniono także liczne rankingi instytucji międzynarodowych.
Zamieszczony projekt Raportu Polska 2011. Gospodarka – Społeczeństwo – Regiony był prezentowany na konferencji w MRR w dniu 1 lipca 2011r. Wersja finalna raportu będzie wzbogacona o wnioski i uwagi zgłoszone do niego przez uczestników konferencji.
Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.