Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Urzędników relatywnie nie tak dużo

Urzędników relatywnie nie tak dużo fotolia.pl

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowała raport dotyczący zatrudnienia w sektorze publicznym. Wynika z niego, że w budżetówce pracuje co piąty Polak. Na koniec 2011 r. sektor ten zatrudniał ok. 3,5 mln osób, co stanowiło ponad 21,6 proc. ogólnej liczby pracujących. Odsetek ten jest mniejszy niż np. w Danii (34,8 proc., 2010 r.), ale większy niż w Niemczech (14,8 proc., 2010 r.) czy Hiszpanii (16,7 proc., 2010 r.). Okazuje się, że w porównaniu z innymi krajami w Polsce administracja publiczna zatrudnia relatywnie mniej pracowników.

Niemal milion osób pracuje w publicznej oświacie (2010 r.).  Jak odnotowuje FOR, w tym obszarze zwraca uwagę niemal brak zmian w wielkości zatrudnienia pomimo malejącej liczby uczniów oraz bardzo krótki, na tle innych państw OECD, czas pracy nauczycieli. Drugą równie liczną grupą są pracownicy administracji publicznej, obrony narodowej i obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, których w 2010 r. również było prawie milion. Wbrew obiegowym opiniom liczba urzędników w administracji publicznej w Polsce w relacji do liczby mieszkańców na tle innych krajów, nie jest wyjątkowo duża. Niemniej jednak są kraje, które przy podobnej liczbie urzędników oferują obywatelom znacznie sprawniej działające instytucje publiczne.

Pomimo rosnącego znaczenia sektora prywatnego w usługach związanych z ochroną zdrowia, obszar ten wciąż jest zdominowany przez sektor publiczny, w którym zatrudnionych jest ponad pół miliona osób. Pośród pozostałych sekcji gospodarki narodowej zwraca uwagę 120 tys. osób zatrudnionych przez sektor publiczny w górnictwie, gdzie silne uzwiązkowienie i upolitycznienie branży kładą się cieniem na wyniki finansowe kopalń. W przetwórstwie przemysłowym państwo polskie zatrudniało w 2010 roku niecałe 90 tys. osób. Choć nie jest to dużo, to jednak trudno jest znaleźć uzasadnienie dla państwowej własności w takich działach jak np. produkcja odzieży czy produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny. Spośród pozostałych sekcji PKD ze znaczącą liczbą osób pracujących w sektorze publicznym można wymienić transport (ponad 270 tys. osób), energetykę (ponad 110 tys. osób) oraz zaopatrzenie w wodę

Źródło: for.org.pl

Czw., 2 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża