Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dobra praktyka. Nowe rozwiązania w zakresie budownictwa czynszowego

Dobra praktyka. Nowe rozwiązania w zakresie budownictwa czynszowego fotolia.pl

Gmina Murowana Goślina po raz kolejny zamierza zrealizować interesujący projekt dotyczący budownictwa czynszowego. 13 lipca br. gmina opublikowała ogłoszenie o koncesji na roboty budowlane. Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi z dnia 9 stycznia 2009 r. (Dz. U. nr 19, poz. 101) oznacza w praktyce wyłonienie podmiotu sektora prywatnego, który zaangażuje się finansowo w przedsięwzięcie, przejmując ciężar finansowania inwestycji, w zamian za pobieranie pożytków z przedmiotu koncesji przez wiele lat. Inaczej mówiąc wynagrodzeniem partnera gminy w tym przedsięwzięciu będą czynsze opłacane przez najemców.

- W Murowanej Goślinie jak w tysiącu innych gmin na terenie Polski odczuwa się dotkliwie brak mieszkań na wynajem. Spora grupa mieszkańców jest żywotnie zainteresowana nowym projektem. Gmina wychodząc na wprost oczekiwaniom lokalnej społeczności pracowała wiele miesięcy nad zaproponowanym w trybie koncesji na roboty budowlane budownictwem czynszowym. Zaproponowana przez Gminę alternatywa pozyskania mieszkania spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem. Proponowany model budownictwa umożliwi zrealizowanie marzeń – poprzez zapewnienie mieszkania rodzinom, dla których było ono do tej pory właściwie niedostępne. Proponowane bowiem warunki finansowe nie będę stanowiły bariery nie do pokonania. Ze względu na zbyt niskie dochody wielu z nich nie ma bowiem szans na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania u dewelopera lub na rynku wtórnym. Z drugiej strony dochody te są jednak za wysokie, by starać się o lokal w zasobie komunalnym - informuje Arkadiusz Bednarek z UMiG w Murowanej Goślinie.

Gmina Murowana Goślina (koncesjodawca) jako przedmiot koncesji przekazuje do rozbiórki 3 budynki mieszkalne położone przy ul. Przemysłowej 11, 13 i 17 w Murowanej Goślinie. Od koncesjonariusza oczekując rozbiórki ww. budynków, zaprojektowanie oraz wybudowanie jednego lub więcej budynków mieszkalnych, w których będzie nie mniej niż 60 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej co najmniej 3.000 m2. Gmina z łącznej puli wybudowanych mieszkań zabezpiecza sobie prawo do wskazywania najemców w 16 lokalach, które mają być lokalami o czynszu komunalnym. Pozostałe lokale będą wynajmowane na wolnym rynku przez koncesjonariusza.

W gminie Murowana Goślina od lat stosuje się nowe rozwiązania w zakresie zarządzania usługami komunalnymi. Szczególnie nowatorskie systemy zarządzania wprowadzono w gospodarce odpadami oraz komunalnym zasobie lokalowym. Zawarto w tym celu wieloletnie umowy oparte na koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Pierwsza umowa dotycząca składowiska odpadów komunalnych została zawarta już w 2002 roku. Kolejna na zarządzanie komunalnym zasobem lokalowym gminy Murowana Goślina została podpisana w marcu 2006 roku. W obu przypadkach zleceniobiorcy zobowiązani są poza bieżącym zarządzaniem, do realizowania określonego pakietu inwestycyjnego czy to na składowisku odpadów, czy w zasobie komunalnym. Umowy te również nie stanowią obciążenia finansowego dla gminy. Bowiem zadania realizowane na ich podstawie są finansowane w przypadku składowiska z opłat za składowanie odpadów, a w przypadku zasobu komunalnego – z czynszów opłacanych przez najemców.

Gmina zachęca do składania przez zainteresowane podmioty gospodarcze stosownych wniosków.

Szczegółowe informacje dot. ogłoszenia są dostępne TUTAJ

Pon., 22 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka