Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli na dofinansowanie usuwania odpadów niebezpiecznych z budżetu państwa. Rozwiązanie to popierały organizacje samorządowe.
Ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw przewiduje dodanie do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach przepisu art. 226b, który umożliwi przekazanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa właściwym organom (zwłaszcza gminnym lub powiatowym) w przypadku gdy ze względu na zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska konieczne jest niezwłoczne usuniecie nielegalnie składowanych odpadów. Nowy przepis o odpadach przewiduje, że do dnia 31 grudnia 2027 r. właściwy organ, o którym mowa w art. 26a ust. 2 ww. ustawy, może otrzymać środki z budżetu państwa z przeznaczeniem na wykonanie działań, o których mowa w art. 26a ust. 1 tej ustawy. W przypadku gdy właściwym organem jest organ jednostki samorządu terytorialnego, kwota dofinansowania może stanowić więcej niż 80% kosztów wykonania tych działań. Kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 99% kosztów wykonania tych działań. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w przewidywanym okresie funkcjonowania przepisu, tj. do końca 2027 roku ma powstać stały system finansowania tego typu działań. Na każdy rok obowiązywania przepisów w tym zakresie wyznaczono po 300 mln złotych.
Ponadto, ustawa podpisana przez Prezydenta, dopuszcza sortowanie odpadów budowanych i rozbiórkowych poza miejscem ich wytworzenia. Ponadto umożliwia przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.