"Nowe podejście do roli sportu w procesie edukacji" - tak brzmi nazwa jednego z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Starania o podniesienie standardów wychowania fizycznego w szkołach oraz poprawę kondycji ruchowej dzieci i młodzieży trafiają zatem ze szczebla krajowego na ogólnowspólnotowy.
Wraz z nadejściem Nowego, 2025 roku, po raz drugi w historii Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez sześć miesięcy polskiej prezydencji, prowadzoną politykę ma określać szereg przyjętych wcześniej priorytetów. Jeden z nich dotyczy sprawy szczególnie ważnej dla potrzeb krajowej edukacji. Jak niejednokrotnie informowaliśmy, wyniki badań przeprowadzonych pod nadzorem Ministerstwa Sportu i Turystyki, wykazały niski, a zarazem ciągle pogarszający się poziom kompetencji ruchowych dzieci i młodzieży szkolnej. Niewystarczające zaangażowanie uczniów w aktywność sportową i potrzeba odwrócenia niepokojącego trendu, skłoniły resort do przygotowania nowej podstawy programowej zajęć wf, w czym uczestniczyć ma powołany w tym celu zespół ekspertów i przedstawicieli różnych środowisk.
Teraz poruszenie powyższych kwestii zostało przewidziane również na szczeblu wyższym. W ramach priorytetu, MSiT podejmie na unijnym forum tematy takie, jak:
- nowatorskie podejście do zajęć wychowania fizycznego i zdrowego stylu życia w procesie edukacji
- wyzwania dla podniesienia poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej
- badanie aktywności fizycznej jako podstawa kształtowania polityki w obszarze sportu
- stworzenie "aktywnej szkoły", przyjaznej aktywności fizycznej i wspierającej dobre wzorce w tym zakresie
Do celów resortu należy również ujednolicenie metodologii badania poziomu aktywności fizycznej na poziomie całej Wspólnoty, otwarcie dyskusji na temat roli sportowców w tworzeniu strategii rozwoju i zwrócenie uwagi na potrzebę uelastycznienia unijnych narzędzi finansowych wspierających sport - także na szczeblu lokalnym. Problematyka sportowa obecna jest w pracach wszystkich ważnych organów Unii Europejskiej. Specjalne grupy i komisje zajmujące się sprawami sportu, funkcjonują m.in. w Parlamencie Europejskim.
Źródło: MSiT