W ocenie Wojewody Łódzkiego jest to niedopuszczalne, jeżeli poprawka „oczywistej omyłki pisarskiej” ma charakter merytoryczny i wpływa na treść uchwały jako aktu prawa miejscowego.
Stan faktyczny
Organ nadzoru kontrolował uchwałę, na mocy której rada miejska sprostowała omyłkę pisarską w uchwale w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia jej przebiegu.
Według wyjaśnień burmistrza, błąd pisarski w pierwotnie podjętej uchwale polegał na błędnym określeniu przebiegu drogi zaliczonej do kategorii dróg gminnych, ponieważ wskazano drogę o numerze 110505E, a powinna być wskazana droga nr 110506E.
Wojewoda nie uznał wyjaśnień organu i zakwestionował podjętą uchwałę.
Poprawienie numeru drogi to zmiana merytoryczna
Organ nadzoru wskazał, że wydany akt prawny (uchwała) adresowany jest do obywateli, zatem musi być spójny i odzwierciedlać rzeczywisty przebieg dróg gminnych wraz z prawidłową ich numeracją.
W treści uchwały o zaliczeniu dróg do określonej kategorii dróg wszystkie parametry muszą być spójne, a także zgodne z nazewnictwem i numeracją stosowaną w uchwale.
Błędne przypisanie przebiegu określonego odcinka drogi do niewłaściwego jej numeru wywołuje skutek o charakterze zmiany merytorycznej i nie podlega sprostowaniu jako „oczywista omyłka pisarska”.
Według wojewody, brak jest podstawy prawnej do prostowania błędów w uchwałach dotyczących zaliczenia dróg do określonej kategorii. W efekcie, organ nadzoru uznał, że „uchwała prostująca omyłkę” została podjęta bez wymaganego upoważnienia ustawowego i stwierdził jej nieważność w całości.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego z 27.11.2024 r., znak: PNIK-I.4131.811.2024
Źródło: www.gov.pl