Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

1,25 miliarda złotych dla POZ – historyczne wsparcie dla pacjentów

1,25 miliarda złotych dla POZ – historyczne wsparcie dla pacjentów fotolia.pl

Blisko 700 milionów złotych trafi do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w ramach wsparcia finansowego z Funduszu Europejskiego FEnIKS. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że całkowita pula dofinansowania wyniesie 1,25 miliarda złotych, z czego kolejnych 500 milionów złotych zostanie przekazane w drugiej połowie 2025 roku. Na pierwszej liście Narodowego Funduszu Zdrowia znalazło się 1862 placówek z całej Polski, które otrzymają wsparcie na rozwój i modernizację.

Największy w historii program wsparcia POZ

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że jest to historyczne wsparcie dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej, umożliwiające nie tylko poprawę komfortu pacjentów, ale również lepsze wyposażenie gabinetów oraz rozwój cyfryzacji w małych ośrodkach.

Pierwotnie planowano przeznaczenie na ten cel 180 milionów złotych, jednak już pierwszego dnia naboru Ministerstwo Zdrowia odnotowało ogromne zainteresowanie programem. W efekcie, po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, budżet konkursu zwiększono do niemal 700 milionów złotych.

Nowe placówki i rozwój opieki koordynowanej

Głównym celem programu jest rozwój opieki koordynowanej w POZ oraz eliminacja tzw. „białych plam” na mapie medycznej Polski, czyli obszarów, gdzie brakuje placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Dotacje pozwolą na otwieranie nowych placówek lub ich filii, co szczególnie istotne jest na terenach wiejskich, gdzie dostęp do lekarzy bywa utrudniony.

Program wspiera także już istniejące placówki realizujące opiekę koordynowaną, pozwalając im na rozszerzenie oferty o nowe ścieżki. Obecnie w ramach opieki koordynowanej funkcjonuje pięć ścieżek: kardiologiczna, pulmonologiczna, endokrynologiczna, diabetologiczna i nefrologiczna.

Nowoczesna diagnostyka i cyfryzacja

Placówki POZ mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na trzy główne kategorie wydatków:

  • zakup nowoczesnego sprzętu medycznego (np. aparaty USG, holtery, urządzenia do diagnostyki domowej),
  • inwestycje w infrastrukturę IT (oprogramowanie do opieki koordynowanej, komputery, serwery, systemy obsługi pacjentów),
  • prace budowlane związane z poprawą infrastruktury placówek medycznych.

Według prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka, warunki finansowania w ramach konkursu były bardzo korzystne. Dotacja z funduszy europejskich oraz budżetu państwa pokrywa 100% kosztów inwestycji, co oznacza, że wnioskodawcy nie musieli angażować własnych środków.

Kryteria podziału dotacji

Z dofinansowania mogły skorzystać placówki mające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub te, które uzyskają go najpóźniej w dniu podpisania umowy na realizację projektu. Wysokość dotacji zależała od wielkości POZ:

  • małe placówki (do 5000 pacjentów) otrzymały 300 tysięcy złotych,
  • średnie placówki (5001–10 000 pacjentów) otrzymały 450 tysięcy złotych,
  • duże placówki (powyżej 10 000 pacjentów) otrzymały 600 tysięcy złotych.

Nabór wniosków rozpoczął się w sierpniu 2024 roku i zakończył 23 września. W tym czasie wpłynęło około 3,5 tysiąca dokumentów, z czego 2499 stanowiło wnioski o dofinansowanie. Ich oceną zajmowało się ponad 300 pracowników NFZ.

Placówki, które otrzymały środki z pierwszego naboru, już rozpoczynają inwestycje. Kolejny nabór planowany jest na drugą połowę roku, prawdopodobnie we wrześniu. Do rozdysponowania pozostaje jeszcze 500 milionów złotych, co daje szansę na uzyskanie wsparcia dla placówek, które nie zakwalifikowały się w pierwszym etapie konkursu.

Ministerstwo Zdrowia liczy, że program ten przyczyni się do poprawy jakości podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i zwiększy dostępność usług medycznych dla pacjentów, szczególnie w mniej zurbanizowanych regionach kraju.

Lista placówek, do których trafią środki z pierwszego naboru wniosków w projekcie wsparcia POZ dostępna jest tutaj.

Źródło: MZ

Czw., 6 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba