Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało najnowszą edycję prognozy zapotrzebowania na zawody szkolnictwa branżowego w ujęciu rynku krajowego oraz wojewódzkich rynków pracy. Dzięki uaktualnieniu tych danych, organy prowadzące szkoły branżowe będą mogły lepiej zaplanować, które zawody powinny zostać w nich uruchomione.
Prognoza zapotrzebowania na zawody szkolnictwa branżowego powstała już po raz siódmy. Służy wskazaniu odpowiednich kierunków rozwoju szkolnictwa branżowego w Polsce kolejnych pięciu lat i ma na celu wspomóc organy prowadzące w podejmowaniu odpowiednich decyzji dotyczących ich strategii. Odbywa się to poprzez wskazanie, które zawody są w danych województwach i całym kraju najbardziej pożądane, a wykształcenie w nich najbardziej minimalizuje ryzyko bezrobocia. Danych do prognoz dostarczył Instytut Badań Edukacyjnych, który opracował statystyki przedstawione przez GUS, SIO i ZUS. Niebagatelne znaczenie w tworzeniu publikacji miały także opinie rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także opinie właściwych ministrów.
W wyniku przyjętych nowelizacji, organy prowadzące szkoły branżowe mogą liczyć na wyższe kwoty potrzeb oświatowych na kształcenie w zawodach szczególnie pożądanych na krajowym i wojewódzkich rynkach pracy. W przypadku szkół kształcących w zawodach figurujących na "liście krajowej" oraz o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu w danym województwie, będzie to wzrost o ok. 1900 zł na jednego ucznia. Dzięki przygotowanej prognozie, podjęcie odpowiednich decyzji w sprawie profili kształcenia powinno stać się łatwiejsze, zaś nauczanie niektórych zawodów - bardziej opłacalne.
Z listą, na której umieszczono 35 zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa, możecie Państwo zapoznać się w załączniku do obwieszczenia Ministra Edukacji, pod tym adresem: monitorpolski.gov.pl
Źródło: MEN