Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Podlaski również apeluje w sprawie OC szpitali

Konwent Podlaski również apeluje w sprawie OC szpitali fotolia.pl

Na posiedzeniu jakie miało miejsce w dniu 20 stycznia br. Konwent Starostów Województwa Podlaskiego podjął stanowisko w sprawie zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń podmiotów leczniczych. Jest to kolejne województwo, które podnosi ten ważki temat.

W cytowanym stanowisku czytamy:

"Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego, w nawiązaniu do stanowiska Związku Powiatów Polskich z dnia 16 stycznia 2012 roku, zwraca się z apelem o dokonanie zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń podmiotów leczniczych.

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej oraz ustawa z dnia 28 kwietnia 2011r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadzają dwa ubezpieczenia obowiązkowe dotyczące tego samego zakresu odpowiedzialności szpitala wynikającego z ryzyka związanego z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Niezrozumiałe jest wprowadzenie dwóch ubezpieczeń obowiązkowych, z których jedno działałoby w przypadku sądowego dochodzenia roszczema odszkodowawczego, a drugie w przypadku dochodzenia tego roszczenia w trybie uregulowanym w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Takie rozwiązanie spowoduje wzrost kosztów ubezpieczenia, jakie będą musiały ponosić szpitale. Tym bardziej, że zwielokrotnione koszty ubezpieczeń w założeniu sięgające ok. 5% budżetu szpitali nie znalazły pokrycia we wzroście stawki za punkt przy kontraktowaniu usług medycznych przez NFZ na 2012 rok i lata następne.

Ponadto Konwent Powiatów wnioskuje, aby suma ubezpieczenia była zróżnicowana w zależności od wielkości szpitala i jego specyfiki, a szpitale powinny mieć wpływ na wysokość kwoty, do której chcą się ubezpieczyć. Należy wprowadzić stosowne zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz rozważyć dobrowolność zakresu ubezpieczenia, o którym w niej mowa (ubezpieczenie wymienione w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej).

Z uwagi na fakt, że większość podmiotów leczniczych stanowią samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest samorząd terytorialny oraz spółki z udziałem gmin, powiatów lub województwa wejście w życie przepisów dotyczących ubezpieczeń podmiotów leczniczych będzie miało bezpośredni wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Z uwagi na powyższe wnosimy o wprowadzenie zmian do już uchwalonych przepisów, zgodnie z którymi podmioty lecznicze prowadzące szpitale zobowiązane byłyby do posiadania tylko jednej umowy obowiązkowego ubezpieczenia.

Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego
Starosta Augustowski
/-/ Franciszek Wiśniewski" 

Pt., 10 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka