Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia rehabilitacyjne w warunkach: domowych, ambulatoryjnych (poradnia/przychodnia rehabilitacyjna) oraz szpitalnych.
Z danych NFZ wynika, że część podmiotów fizjoterapii ambulatoryjnej (ok. 11% rynku) realizuje powyżej 20% wszystkich świadczeń w warunkach domowych. W skrajnych przypadkach jest to nawet ponad 80% świadczeń.
Taka rynkowa praktyka jest niekorzystana dla pacjentów, którzy mają skierowanie na rehabilitację w poradni, ponieważ muszą dłużej czekać na rozpoczęcie terapii. W ostatnich latach liczba pacjentów, którzy czekają na fizjoterapię ambulatoryjną, wzrastała i na koniec 2023 r. wyniosła ponad 860 tys. Jednocześnie Fundusz odrębnie finansuje samą fizjoterapię domową.
Co się zmieni?
NFZ proponuje, aby maksymalnie 20% czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80% w poradni. Chodzi zatem o wzmocnienie realizacji świadczeń, które należą się pacjentom w ambulatorium, i za które NFZ płaci więcej, ponieważ wiążą się one z użyciem m.in. specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego.
Ponadto w miejscach, w których może brakować fizjoterapii domowej, oddziały wojewódzkie NFZ ogłoszą konkursy, aby zabezpieczyć ten rodzaj rehabilitacji dla pacjentów.
Proponowane zmiany miałyby wejść w życie od października 2024 r., także po to, aby zachować ciągłość leczenia pacjentów. Natomiast od 1 lipca 2025 r. NFZ w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej będzie finansował świadczenia dla pacjentów tylko w warunkach poradni.
Zmiana zarządzenia Prezesa NFZ w zakresie fizjoterapii jest jednym z elementów szerszego pakietu zmian w fizjoterapii, nad którym pracują NFZ, Ministerstwo Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Chodzi o aktualizację koszyka świadczeń gwarantowanych i powiązaną z tym zmianą wycen w zakresie rodzajów fizjoterapii na NFZ.
Źródło: www.nfz.gov.pl